1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İzmir Planı'nda denizciliğe yer yok
İzmir Planı'nda denizciliğe yer yok

İzmir Planı'nda denizciliğe yer yok

Kalkınma Ajansları tarafından hazırlanan ve Devlet Planlama Teşkilatı tarafından onaylanan İzmir Bölge Planı, “2010-2013 İzmir Bölge Planı, Aliağa İlçe Bilgilendirme” toplantısıyla kurum ve kuruluşlara tanıtıldı.

A+A-

Kalkınma Ajansları tarafından hazırlanan ve Devlet Planlama Teşkilatı tarafından onaylanan ilk bölge planı olma özelliğini taşıyan İzmir Kalkınma Ajansı’nın hazırladığı İzmir Bölge Planı, Aliağa’da düzenlenen “2010-2013 İzmir Bölge Planı, Aliağa İlçe Bilgilendirme” toplantısıyla kurum ve kuruluşlara tanıtıldı.

Aliağa Ticaret Odası Seminer Salonunda düzenlenen toplantıya Aliağa Belediye Başkanı Ömer Turgut Oğuz, Aliağa Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Saka, Meclis Başkanı M. Ender Özer, Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Ergüder Can, Ticaret Odası, Belediye meclis üyeleri, kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı.

“İZMİR BÖLGE PLANI’NDAKİ ALİAĞA” RAKAMLARLA TARTIŞILDI
Toplantıda İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) planlama programlama ve koordinasyon birimi uzmanı Güvenç Küçüktok 2010-2013 Bölge Planının hazırlanma süreçlerini aktardı. Küçüktok, İzmir Bölge Planı’nın, İzmir ve Ege Bölgesi’nde, ilgili tüm kurum ve kuruluşlarca gerçekleştirilen, farklı işlevlere sahip stratejik planlama çalışmalarının, kurumsal ve sektörel strateji belgelerinin aynı öncelikler ve hedeflere yönelmesini sağlayarak, İzmir’in potansiyelinin etkin ve verimli kullanımına zemin oluşturmayı amaçladığını ifade etti. Toplantıda katılımcılara İzmir Kalkınma Ajansı tarafından hazırlanan ilçenin ekonomik- sosyal ve demografik yönlerini rakamlar ve istatistiki verilerle açıklayan Aliağa ilçe Özet Raporu dağıtıldı.

M.ENDER ÖZER; BÖLGESEL PLANIN MEKANSAL HEDEFLERİNDE SORUNLAR VAR
Toplantıya katılan Aliağa Ticaret Odası Meclis Başkanı M.Ender Özer, İzmir Bölge planında “tersane” ve “denizcilik” sektörlerine yeterince vurgu yapılmadığını dile getirerek, planın revizyonlarında bunun giderilmesi gerektiğini söyledi. İzmir Bölge Planının hiçbir yerinde “tersane” konusunun geçmediğini ifade eden Özer, “İzmir’i, Ege’yi, Aliağa’yı bilenler, bu bölgelerin tersaneye ihtiyacı olduğunu bilir. Buraya denizcilik sektörünün ne kadar hakim olduğu da bilinir. Aliağa’da, Alsancak limanının dört katı kapasiteyle çalışan bir denizcilik faaliyeti var. Ancak ne gariptir ki denizcilik, tersanecilik sektörü planda yok. Onun yerine kümes hayvancılığı sektörü konulmuş. 2013 sonrası plan hazırlanırken buradaki potansiyele ve mevcut ekonomik sosyal duruma göre, ayağı yere basan konular ve hedefler planda yer bulmalı. Bölgesel planın mekânsal hedeflerinde sorunlar var, çok açık görünüyor. Denizcilik ve tersane sektörleri bu planda yer almadıkça bu plan topal kalır. Planda denizcilik sektörü gözardı ve ihmal edilmiştir. Deniz olmasaydı Aliağa’da ne Petkim ne Tüpraş, hiçbir sanayi kuruluşu olmayacaktı. Umarız 2013’den önce burada bir araya gelerek yeni planda Aliağa ile ilgili bölümün eksikliklerini gideririz” dedi.

ADNAN SAKA; TÜRKİYE’DE İLK KEZ BİR BÖLGESEL PLAN HAZIRLANIYOR
Aliağa Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve İZKA Kalkınma Kurulu Üyesi Adnan Saka, Planın İZKA uzmanları tarafından yoğun ve özverili çalışmalar sonucunda kurum ve kuruluşlardan görüşler alınarak hazırlandığını dile getirerek eksikliklerin revizyon ve yeni planlarda giderilebileceğini kaydetti. Saka, “Türkiye’de ilk kez bir bölgesel plan hazırlanıyor. Bu plan İZKA’dan sonra kurulan diğer kalkınma ajansları tarafından model olarak kullanılıyor. Dolayısıyla eksiklikleri hep birlikte tespit edeceğiz. Planda birçok eksik olabilir. Bunlar revize planlarda, güncellemelerde tespit edilerek giderilecektir. Aliağa’nın denizcilikteki önemini, tersaneye ihtiyacını her platformda anlatıyoruz. Ancak bu düşüncelerimizin bu tür planlama çalışmalarının içinde yer alması gerekir. Bu tür toplantıların büyük faydası var. Aliağa olarak kentteki kurum ve kuruluşlarımızla birlikte burada yaşayanlar olarak kentin geleceğine dönük vizyonu ve hedefleri belirlemeliyiz. Bunların da bu tür planların içinde yer almasını sağlamalıyız” dedi.

Toplantıda katılımcılara Anket formları dağıtılarak proje önerileri, Aliağa’nın geleceğine ilişkin beklenti ve hedefler konusunda sorulara yanıt arandı. Toplantının ardından İzmir Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Ergüder Can, Aliağa Belediye başkanı Ömer Turgut Oğuz ve ALTO Meclis Başkanı M.Ender Özer, Aliağa Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Saka’nın makamında bir araya geldi.

Sondakika

Bu haber toplam 718 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.