1. HABERLER

  2. SEKTÖRDEN

  3. Kanal İstanbul'da bu sene kazma vuruluyor!
Kanal İstanbul'da bu sene kazma vuruluyor!

Kanal İstanbul'da bu sene kazma vuruluyor!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, Kanal İstanbul’a ilk kazmanın bu yıl içinde vurulacağını söyledi. Arslan, “Kanal yaklaşık 45 kilometre olacak” dedi

A+A-

Marmaray, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, 3. Havalimanı, Osmangazi Köprüsü gibi birbiri ardına dev projelere başlayan Türkiye'nin geldiği ekonomik gücün göstergesi olan ve bittiğinde çevresinde 7.5 milyon kişinin yaşayacağı Kanal İstanbul, 100 milyar dolara mal olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, projeyi açıkladığı 2011 yılında, "Türkiye, böyle büyük, çılgın ve muhteşem bir projeyle 2023'e girmeyi hak etmektedir dedik ve bunun adımını attık" demişti.

ÇOK BOYUTLU BİR PROJE

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2011'de şöyle konuşmuştu: "Başbakan olduktan sonra, Ulaştırma Bakanım ve belediye başkanımla helikopterle zaman zaman dolaştık. Türkiye bunu başaracak güce ulaşmıştır dedik. Artık kaynaklar noktasında da sıkıntımız yok. Milli kaynaktan olmasına yönelik bir sıkıntı da yok. Türkiye 2023'e böyle büyük, çılgın ve muhteşem bir projeyle girmeyi hak etmektedir dedik ve bunun adımını attık. Bu proje çok boyutlu bir projedir. Aynı zamanda enerji, ulaştırma, bayındırlık, eğitim, istihdam projesidir. Bu proje bir şehircilik projesi, aile ve konut projesidir. En önemlisi de bu proje bir çevre projesidir. İstanbul'u ve çevresini, tabiatı, denizi, su kaynaklarını, yeşili, hayvan ve bitki yaşamını koruma projesidir."

BAKAN ARSLAN: İLK KAZMA BU SENE VURULUYOR

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, Kanal İstanbul’a ilk kazmanın bu yıl içinde vurulacağını söyledi. Arslan, “Kanal yaklaşık 45 kilometre olacak” dedi. Kanal ile ilgili Sabah'a yazı yazan Arslan şunları dile getirdi: Ülkemiz, Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıldönümü olan 2023 yılına odaklanarak refah devleti olma yolunda emin ve hızlı adımlarla ilerlemeye devam etmektedir. Bu çerçevede Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı olarak, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü, Avrasya Tüneli, Marmaray, Yüksek Hızlı Tren Hatları, bölünmüş yollar, otoyollar, havalimanları, yat limanları gibi nice büyük projeyi gerçekleştirdik.

15 yıllık süreçte 380 milyar liranın üzerinde yatırım yapmış bulunuyoruz. Bu yıl içerisinde de bundan önceki yıllarda olduğu gibi birbirinden önemli büyük projeler başlattık, hayata geçirdik. Ancak 2018 yılı bizler için önemli yıllardan biri olacak. Çünkü; dünyanın beklediği Kanal İstanbul Projesi'nin temelini atmayı planlıyoruz. Proje etüd çalışmalarında son aşamaya geldik ve güzergâhını belirledik. Yapılan çalışmalardaki değerlendirme kriterlerini dikkate alarak, 5 alternatif arasında "Küçükçekmece-Sazlıdere-Durusu" koridorunu Kanal İstanbul Projesi için en uygun güzergâh olarak seçtik. Yaklaşık olarak 45 kilometre uzunluğunda olacak bu koridorda kanal güzergâhı ile entegre olarak liman, lojistik merkez, yapay ada gibi projelerin planlama çalışmalarını da yapıyoruz.

İKLİMSEL TÜM FAKTÖRLER İNCELENDİ

Kanal proje alanı belirlenirken özellikle tüm çevresel ve iklimsel faktörleri gözden geçirdik. Karadeniz ve Marmara Denizi girişlerindeki rüzgâr ve derin deniz dalgaları incelendi. Tsunami ile ilgili parametreler belirlendi. Marmara ve Karadeniz'de oluşabilecek tsunami etkilerinin kayıtlı tüm verileri çerçevesinde detaylı çalışmalar yapılarak ön raporda olumsuz bir etkinin olmayacağı tespit edildi. Proje alanında 25 yıllık rüzgâr verileri kullanılarak modelleme çalışmaları yapıldı. Kanal içerisinde gemi geçişlerinden oluşacak dalgaların kanal yan yüzeylerine etkisi en olumsuz senaryolara göre değerlendirildi. Kanal güzergahı Baklalı ve Dursunköy yerleşkeleri dışarda kalacak şekilde belirlenerek, insanlarımızın da olumsuz etkilenmesi önlenmiştir. Amacımız bu proje ile Marmara Denizi'nin olumsuz değil, tam tersine olumlu olarak etkilenmesi ve özellikle yük taşımacılığından kaynaklı kazaların önüne geçilmesidir. Hedefimiz bu yıl içerisinde dünyanın en büyük projelerinden biri olan Kanal İstanbul için kazmayı vurmaktır.

Vira Haber

Bu haber toplam 4249 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.