1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Beş yeni projeye yelken açacak
Beş yeni projeye yelken açacak

Beş yeni projeye yelken açacak

Adapark ve Tantavi’deki Çamlıca Projesi’nden toplam 300 milyon TL ciro hedefleyen Suryapı, yılsonuna kadar toplam beş yeni projede düğmeye basacak

A+A-

Yılı ağırlıklı olarak gayrimenkul geliştirme projlerine ayıran Sur Yapı, son çeyrekte ve 2011’in ilk çeyreğinde geliştirdiği yeni projeler için düğmeye basacak. Sur Yapı, yıl sonuna kadar Çamlıca, Çekmeköy, Bayrampaşa, Kağıthane ve İzmir’de olmak üzere beş yeni projede inşaata başlayacak.

Fiyatlar çok değişken
Sektörde sürekli olumsuz unsurların dolaştığına dikkat çeken Sur Yapı Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tarık Gürdil, bunları, değişen malzeme fiyatları, bürokratik işlemlerin uzun sürmesi, orta gelirlilere konut üretimini engelleyen arsa spekülasyonu ve kamu kaynaklı haksız rekabetin inşaat sektörünü etkilemesi olarak sıraladı. Buna rağmen Sur Yapı’nın çalışmalarına devam ettiğini söyleyen Gürdil, beş yeni projede tasarım çalışmalarının sonuna geldiklerini kaydetti.
2009 yılı son çeyreğinde tanıtımı yapılan Adapark projesinin birinci ve ikinci etabında satışlara devam ettiklerini belirten Gürdil, “2010 yılı ilk altı ayında toplam 315 konutla projenin yüzde 85’i satıldı ve 106 milyon TL ciro elde edildi. Ağustos’ta 3. etabı satışa çıkarmayı hedefliyoruz. O zaman Adapark’ta 2010 yılının ikinci yarısında 150 konut daha satarak 60 milyon TL daha ciro beklemekteyiz” dedi.

Karma projenin adresi Çamlıca
İstanbul’a farklı bir proje kazandırmak üzere olduklarını ifade eden Gürdil, “2010 yılında ilk yarısında tasarım çalışmaları tamamlanan Tantavi’deki Çamlıca Projesi 44 katlı bir kule ile 10-15 kat arası değişen 5 yatay blok üzerinde gerçekleşecek. Burada toplam bin 50 konut inşa etmeyi planlıyoruz. Bu projenin cirosunu 500 milyon USD olarak hesapladık. Eylül ayında başlayacak olan satışla bu yıl 100 milyon USD gelir bekliyoruz. Tantavi’deki Çamlıca Projesi ve Adapark, bu yıl gelir elde ettiğimiz iki projemiz oluyor” şeklinde konuştu.

Ulaşım avantajına sahip
Tantavi’deki Çamlıca Projesi’ne ilaveten tasarım çalışmaları devam eden 4 yeni proje daha gerçekleştirmek istediklerini belirten Gürdil, “Bayrampaşa’da AVM ve konuttan oluşan 45 bin metrekare arsa üzerinde bir karma proje gerçekleştireceğiz. Yaklaşık 10 bin metrekare kiralanabilir alanlı açık AVM ile 40 bin metrekare satış alanlı konut ve home-office’ten oluşacak. Projede satış fiyatları metrekarede yaklaşık 3 bin-3 bin 500 USD olacak” dedi. Bayrampaşa’daki projenin merkezi konumu, metro istasyonu ve otoban giriş-çıkışı ile ulaşımda avantajlı bir konumda olduğunu belirten Gürdil, “Altıncı kattan sonra eski İstanbul silüetinin görülebileceği projede satışlara Aralık civarında başlanacak” diye konuştu.

Gelişen Kağıthane’ye outlet projesi
Son dönemde Kağıthane’nin Levent’e alternatif bir konum kazandığına dikkat çeken Gürdil, “Kağıthane’de tasarım çalışmaları devam eden yaklaşık 26 bin metrekare kiralanabilir alanı olan ve 225 milyon USD değerinde bir outlet AVM projesi gerçekleştirmek istiyoruz. Maslak, Seyrantepe ve Mecidiyeköy ulaşım aksları için kavşak noktası olan bölge, ulaşım kolaylığına sahip olacak” dedi.

Yeni konut projesi Çekmeköy’e yapılacak
Çekmeköy’de 70 bin metrekare yüz ölçümüne sahip arsa üzerinde bir konut projesi geliştirmek üzere olduklarını belirten Gürdil, “Toplam 100 bin metrekare inşaat alanı olan projede 10 bin metrekare büyüklüğündeki kiralanabilir alanlar ana caddeye cepheye bakacak. Satılabilecek 60 bin metrekare alanda 700 konut yer alacak. Konsept tasarım çalışmaları devam eden projede satış fiyatları metrekarede ortalama 3 bin 500 TL seviyesinde olacak. Satışlara ise 2011’in ilk aylarında başlamayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

360 yat bağlanabilecek
İzmir Bayraklı’da bulunan ve deniz kıyısındaki 45 bin metrekarelik arsada Hayat ve Torunlar Grubu ile birlikte residence ve AVM konsept projesi geliştirdiklerini belirten Gürdil,

Yaklaşık 30 bin metrekare
kiralanabilir alana sahip AVM ile 27 bin metrekarelik residence’den oluşan kompleksin önüne 360 yat kapasiteli marina yapılacak” dedi. Residence satış fiyatlarının ortalama 5 bin dolar seviyesinde olacağını söyleyen Gürdil, “Satışlara 2011’in ilk aylarında başlamayı planlıyoruz. Bu proje ile gerek AVM’den ve gerekse residence’den İzmir’in muhteşem körfez manzarası izlenebilecek” diyerek sözlerini bitirdi.Emlak Konut’un Sultangazi arsası yeniden ihalede
Emlak Konut GYO daha önce ihaleye çıkardığı ve 600 milyon TL’ye kadar fiyatı yükselen Sultangazi arsasının satışı için ikinci kez yapılan ihalede rekor teklifler geldi. Dört firma ve ortak girişimin teklif sunduğu ihalede en yüksek kurum payını Ege Yapı-Artcon İnşaat-Emlak Pazarlama Ortak Girişimi verdi. Ortak girişim, arsaya 550 milyon TL değer biçerken Emlak
Konut’a kurum payı olarak 165 milyon TL vereceğini açıkladı.

İhalenin ilk oturumunda Ege Yapı-Artcon İnşaat-Emlak Pazarlama Ortak Girişimi’nden sonra en yüksek kurum payını Nural GYO-Nurol İnşaat Ortak Girişimi verdi. Arsaya 850 milyon TL değer biçen ortam girişim, Emlak Konut’a da kurum payı olarak 102 milyon TL verebileceğini açıkladı.

Üçüncü en yüksek teklif ise Eryap Mühendislik-Doğu İnşaat Ortak Girişimi’nden geldi. Sultangazi Habipler’deki arsaya 300 milyon TL fiyat biçen ortak girişim, Emlak Konut GYO’ya 90 milyon TL aktarabileceğini belirtti.

İhalede en düşük teklifi Dumankaya sundu. Dumankaya, arsa için 300 milyon TL’lik bir değer öngörürken kuruma 60 milyon TL aktarabileceğini açıkladı. İhaleyi düzenleyen komisyon, yapacağı çalışmadan sonra pazarlık oturumu için taraflara tarih bildireceğini belirterek ilk oturumu kapattı.

180 metre yükselebilir
İstanbul Sultangazi Habipler’deki 166 bin 692 metrekare büyüklükteki arsanın özel koşullu 2.2 emsal değeri bulunuyor. Arsa üzerine 366 bin 722 metrekare ticaret imarlı inşaat yapma imkanı var. Plan notlarına göre yapılacak binanın 180 metreye kadar yükselme izni mevcut.İl Özel İdaresi ‘akıllı bina’ya taşındı
Hizmetlerini altı ayrı binada sürdüren İstanbul İl Özel İdaresi, Vatan Caddesi üzerindeki yeni ve ‘akıllı’ hizmet binasına taşındı. Eğitim, sağlık, sosyal hizmetler, kültür, spor, tarım ve güvenlik gibi alanlarda hizmet sunan İstanbul İl Özel İdaresi, yeni binada İl Genel Meclisi ile birlikte çalışacak.

Yeni hizmet binasındaki toplantıda bir konuşma yapan İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sabri Kaya, eski hizmet binasının Sultanahmet’te olduğunu hatırlatarak “Sultanahmet’i çok özleyeceğiz ama kamu kurumlarının tarihi yarımadadan çıkması gerekiyor. Bu durum ihtiyaçtan da öte tarihi mirasa karşı bir borç” dedi.TOKİ, kullandığı betonu savundu
Türkiye Hazır Beton Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Paksoy’un “TOKİ ’nin inşaatlarında en düşük mukavemetli beton kullanıldığı” iddialarına Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’ndan yanıt geldi. Yazılı bir açıklama yapan TOKİ, proje aşamasında belirlenen tüm standart ve şartnamelere uyulduğunu açıkladı.
Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yapılan açıklamada, Türkiye genelinde yaptırılan tüm yapılarda, en düşük C 20 sınıf beton kullanılması zorunluluğunun bulunduğu dile getirildi.

Şantiyelerdeki beton dökümlerinin TOKİ bünyesindeki müşavir firmalar ve inşaat sahasına en yakın resmi kurumların teknik elemanları gözetiminde yapıldığı bilgisine yer verilen açıklamada, “İnşaat alanına gelen tüm beton taşıyıcılarından alınan numuneler test farklı testlerden geçirilir. Gerekli tüm testleri yapılarak sonuçları idareye ulaştırılır. TOKİ, her beton dökümünde alınan numunelerin minimum yüzde 30’luk miktarının ve 28 günlük sonuçlarını Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından yetkilendirilen kurumlara test ettirilmesini yüklenicilere şart koşar” dendi.

TOKİ inşaatlarının hepsinde hazır beton kullanıldığı ve bunların beton üreticilerinden temin edildiğinin kaydedildiği açıklamada, “Dolayısı ile bu tür yanlış iddialar hazır beton üreticilerini itham etmekte” denildi.


Ankara’da 350 milyonluk kat karşılığı bina yapılacak
Ankara Yenimahalle Belediyesi, Mehmet Akif Ersoy Mahallesi’nde kat karşılığı inşaat yaptırma kararı aldı. Belediye tarafından yaptırılacak olan binalar konut ve kentsel servis alanında kalıyor. Arsa büyüklükleri 80 bin 313 metrekare, 140 bin 699 metrekare ve 221 bin 12 metrekare büyüklükğüneki arsalar için toplam 350 milyon 364 bin 480 TL tahmini bedel tayin edildi. Arsaların ihalesi 13 Eylül tarihinde gerçekleştirilecek.Milli Emlak Çorlu’da konut arsası satıyor
Milli Emlak Genel Müdürlüğü Tekirdağ Çorlu Kazimiye Mahallesi’ndeki arsayı satışa çıkardı. İmar planlarında konut alanı olarak görünen Kazimiye Mahallesi’ndeki bin 373 metrekare büyüklükteki arsanın tamamı Hazine’ye ait. Tahmini bedeli bir milyon 240 bin TL olarak belirlenen arsaya geçici teminat olarak 372 bin TL istendi. İhale 19 Eylül tarihinde gerçekleşecek.


Altınoluk’ta bina sahibi olmak isteyenlere fırsat
Vakıflar Genel Müdürlüğü Balıkesir Edremit’te 831 metrekare büyüklüğünteki arsayı kat karşılığı ihale etmek üzere ihale açtı.

Balıkersir Vakıflar’dan yapılan açıklamalara göre Edremit Altınoluk’taki 831 metrekare arsa kat karşığı ihale edilecek. Tahmini bedeli 654 bin 273 TL olarak belirlenen arsaya geçici teminat olarak 19 bin 628 TL istendi. İhale 16 Eylül’de gerçekleştirilecek.

Bu haber toplam 1125 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.