1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Denizcilik Fakültesi kurulacak
Denizcilik Fakültesi kurulacak

Denizcilik Fakültesi kurulacak

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Davut Aydın, seçimlerden sonra gerçekleştirilecek Anayasa değişikliği ile özel şirket üniversitelerinin de kurulacağını belirterek, önümüzdeki süreçte yüksek öğretimde, bankalar arasında yaşandığı gibi rekabet yaşana

A+A-

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Davut Aydın, seçimlerden sonra gerçekleştirilecek Anayasa değişikliği ile özel şirket üniversitelerinin de kurulacağını belirterek, önümüzdeki süreçte yüksek öğretimde, bankalar arasında yaşandığı gibi rekabet yaşanacağını söyledi...

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi (AÖF) İl Koordinatörleri Toplantısı, Antalya'daki Kervansaray Otel'de gerçekleştirildi. Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Davut Aydın, toplantıda yaptığı konuşmada, AÖF'te eğitim kalitesinin daha da iyileştirilmesi için arama konferansları yaptıklarını anlattı.

Aydın, Eskişehir dışında ilk kez Antalya'da toplantı düzenlediklerini belirterek, bu konferanslarda Anadolu Üniversitesi'nin geleceğine yönelik hedeflerin belirlediğini kaydetti.

Anadolu Üniversitesi'nin ulaştırma sektöründe, özellikle havacılık ve raylı sistemlerde Türkiye'de tek yetkili üniversite olduğunu söyleyen Aydın, ''Türk havacılık sektörünün gelişmesi ve eleman ihtiyacının karşılanması için liderlik üstlendik. Raylı sistemlerde de aynı durum geçerli. Raylı sistemlerde AR-GE çalışmalarına başladık'' dedi.

Anadolu Üniversitesi'nin yaygın ve örgün eğitimdeki 1.1 milyon öğrencisi ile dünyanın dördüncü büyük üniversitesi olduğunu anlatan Rektör Aydın, gelecek dönemde yüksek öğretimde büyük rekabet yaşanacağını savundu.

Prof. Dr. Aydın, şöyle konuştu:

''Bologna Süreci ile Avrupa'da ve dünya üniversiteleri arasında rekabet artacak. Şu anda Türkiye'de devlet ve vakıf üniversiteleri var. Seçimlerden sonra yapılacak Anayasa değişikliği ile özel şirket üniversiteleri de gelecek. Uluslararası zincir şirketler gibi zincir üniversiteler kurulabilecek. Yüksek öğretimde de bankalar arasındaki gibi çok ciddi rekabet geliyor. Bankacılık sektöründen daha hızlı bir rekabet yaşanacak. Bu nedenle bilgiye, kaynaklarımıza ve tecrübemize odaklanmalıyız. Bu süreçte Açık Öğretim ve Uzaktan Eğitim ile Yaşam Boyu Eğitime odaklanacağız.''

Aydın, İngiltere'de 350 bin yabancının üniversitelerde eğitim gördüğünü ve ülkenin eğitimden yılda 12 milyon pound gelir elde ettiğini kaydetti. Üniversitelerin de artık küreselleştiğine dikkati çeken Aydın, İngiltere'de yabancı öğrenci sayısının her yıl düştüğünü söyledi.

“Antalya'da eğitim kampüsü kurmak istiyoruz”
Prof. Dr. Aydın, Antalya'nın Manavgat ilçesinde Anadolu Üniversitesi Eğitim Kampüsü kurmak istediklerini kaydetti. Antalya'da pilot yetiştirmek istediklerini belirten Aydın, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Manavgat'ta Açık Öğretim Bölge Müdürlüğü kuracağız. 50 bin öğrencinin işlemleri burada yapılacak. Anadolu Üniversitesi'nin eğitim kadroları buralardan yararlanacak. Arkeolojik Araştırma Merkezi'ni burada kuracağız. Böylece arkeolojik kazılar 12 ay sürecek. Turizm Uygulama Staj Merkezi oluşturacağız. Rusya'da Sosyal Bilimler Akademisi ile stratejik işbirliği anlaşması yaptık. Rusya Kış Olimpiyatlarına talip oldu. Bir çok tesisi yapılıyor. Buralarda çalışacakları eğiterek Antalya'da stajlarını yaptıracağız. Antalya'da Havacılık Eğitim Merkezi kurarak sektörün pilot ihtiyacını karşılayacağız. Üniversitemiz bünyesinde Hosteslik Programı da açtık. Antalya'da Denizcilik Fakültesi kurmak istiyoruz. Çünkü İskenderun ile İzmir arasında denizcilik eğitimi veren yüksekokul yok. Yat Tasarım Yüksekokulu açıldı. Milano ve Venedik Üniversiteleri ile de işbirliğine başladık.''

Eğitimajansı

Bu haber toplam 1490 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.