1. HABERLER

  2. IMO & AB

  3. IMO Kutup Kodu kapsamlı içeriğiyle yürürlüğe girdi
IMO Kutup Kodu kapsamlı içeriğiyle yürürlüğe girdi

IMO Kutup Kodu kapsamlı içeriğiyle yürürlüğe girdi

IMO Kutup Kodu kapsamlı içeriğiyle yürürlüğe girdi Kuzey ve Güney Kutup sularında seyreden gemiler için hazırlanan ve kutup çevresi ile denizcilerin ve yolcuların güvenliğini sağlamayı amaçlayan zorunlu "Kutup Kodu" 1 Ocak 2017'de yürürlüğe girdi.

A+A-

Mevcut öngörüler ve gidişat, deniz taşımacılığı için her iki kutup bölgesinin de gittikçe daha fazla rağbet göreceğini ve hem ticari hem yolcu taşımacılığı açısından önem kazanacağını göstermektedir. Bu faaliyetler artarken, denizde can güvenliğinin ve kutup çevresinde sürdürülebilirliğin sağlanması çok önemlidir.

Kuzey ve Güney Kutup Bölgeleri'nde çalışan gemiler bu çevreye özgü birçok riskle karşı karşıyadır. Hava koşullarının elverişsizliği ile haritaların, haberleşme sistemlerinin ve diğer yön tayin araçlarının yeterli nitelikte olmayışı denizciler için ciddi tehlike yaratır. Bölgeye ulaşımın zor olması, kurtarma ve temizleme çalışmalarını hem geciktirmekte hem maliyetleri yükseltmektedir.

Kutup Kodu'nun içeriğinde denizcileri ilgilendiren önemli noktalar

"Kutup Kodu"; gemilerin tasarım ve donanımı, denizcilerin eğitimi ve kıyafetleri, yön tayin etme, arama ve kurtarma çalışmaları gibi konuların yanı sıra her iki kutup bölgesinin kendine özgü iklim ve çevre özelliklerine ve çevreyi olumsuz etkilerden koruma adına yapılabileceklere yer veriyor.

Bölüm I-A ile bölüm II-A'da sırasıyla güvenlik ve çevre hakkındaki zorunlu tedbirler, bölüm I-B ve II-B'de ise tavsiye niteliğinde maddeler bulunmaktadır. Güvenlikle ilgili hükümler 1 Ocak 2017 tarihinden sonra inşa edilen gemiler için uygulanacaktır. Bu tarihten önce yapılmış gemiler, 1 Ocak 2018'ten sonraki ilk ara dönem veya yenileme sörveylerinde (daha önce gerçekleşen dikkate alınacaktır) söz konusu hükümleri yerine getirmekle yükümlüdür. Çevresel hükümler ise yeni veya eski bütün gemiler için uygulanacaktır.

Bölgede seyir yapan gemilere "Kutup Gemisi Sertifikası"

Kuzey ve Güney Kutup Bölgeleri'nde tanımlanmış alanlarda taşımacılık yapacak gemilerin Kod gereği Kutup Gemisi Sertifikası (Polar Ship Certificate)'na başvurması gerekiyor. Gemilerin fiziksel özellikleri ve ticaret yaptıkları suların durumuna göre A, B ve C kategorilerinde sertifikalar verilecektir.

Kutup sularında çalışan kaptan ve güverte zabitlerinin eğitimini ve niteliklerini belirleyen asgari koşullar, "Gemi Adamlarının Eğitim, Belgelendirme ve Vardiya Tutma Standartları Hakkında Uluslararası Sözleşme (STCW)" ve ilgili "STCW Kodu" kapsamında 1 Temmuz 2018 tarihinden itibaren zorunlu olacaktır.

Kaynak: IMO

Bu haber toplam 36366 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.