1. HABERLER

  2. SEKTÖRDEN

  3. KKTC Su Çalıştayı sonuç bildirgesi yayınlandı
KKTC Su Çalıştayı sonuç bildirgesi yayınlandı

KKTC Su Çalıştayı sonuç bildirgesi yayınlandı

“KKTC’de Tarımsal Su Kullanımı Nasıl Olmalı” Çalıştayının sonuç bildirgesi yayınlandı.

A+A-

“KKTC’de Tarımsal Su Kullanımı   Nasıl Olmalı  Çalıştayı”  3 Mayıs 2018  tarihinde KKTC-Lefkoşa ’ da gerçekleştirildi. Çalıştayın acılış konuşmaları, KKTC Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut ŞAHALİ,   KAÜ Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Doç. Dr. Asım VEHBİ, KAÜ Rektörü Prof. Dr. Uğur ÖZGÖKER tarafından yapıldı.

Çalıştay’a; GAÜ Siyasal Bilgiler Fakültesi,  GAÜ Mütevelli Heyeti Üyesi,  Türkiye SPD Hidropolitik Akademi Merkezi,  Güzelyurt Belediyesi,   KAÜ Siyasal Bilgiler Fakültesi,  LAÜ Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi,  KKTC Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı Su İşleri Dairesi, Uluslararası Tarım ve Gıda Konfederasyonu Uluslararası Diplomatlar Birliği Universal Partners KKTC Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı Tarım Dairesi sundukları bildirilerle katkıda bulundu.

Güncel gelişmeler değerlendirildi

Çalıştayın, sabah ve öğleden sonra düzenlenen iki ayrı oturumunda; KKTC’nin Tarım ve Hayvancılık Sektörü, Tarımsal Sulama politikaları ve uygulamaları çeşitli yönlerden ele alınarak incelendi. Ulusal düzeyde gerçekleştirilen sempozyum kapsamında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin tarım sektörü ile ilgili güncel durumu, sulu tarımın K.K.T.C. ekonomisine katkısı, iklim değişiminin etkileri, suyun stratejik önemi teorik düzeyde ortaya konulmuş  ve güncel gelişmeler üzerinde duruldu.

Çalıştayda Türkiye’den gelen su projesinin tarihsel arka planı, bugünkü önemi, tarım ve hayvancılık sektörünün KKTC ekonomisine katkısını arttırmak için alınması gereken tedbirler, tarım işletmeciliği,  tarımsal suyun sürdürülebilir yönetiminde karşılaşılan sorunlar, yerel yönetimlerin su yönetimindeki stratejik hedefleri, stratejik planları ele alınmış ve aşağıdaki hususların öne çıktığı tespit edildi.

Madde madde sonuç bildirgesi

Çalıştayın sonuç bildirgesi ise şu şekilde açıklandı:

“1.Küresel iklim değişikliği Türkiye’ yi ve KKTC’yi olumsuz etkilemeye başlamıştır. Bu nedenle su kaynaklarımız çok verimli kullanılmalıdır.

2.KKTC’ye iletilen suyun kaynağının bulunduğu Türkiye’nin Doğu Akdeniz havzasındaki iklim değişimi etkisiyle su bütçesinde oluşacak açık da dikkate alınarak  KKTC su yönetimi stratejik eylem planı hazırlanmalıdır.

3.KKTC Türkiye’den ikinci su boru hattını talep etmeden önce mevcut suyu en verimli ,planlı ve akılcı şekilde kullanma yeteneğini kazanmalıdır.

4.KKTC ile Kıbrıs Rum Yönetimi tarafının görüşmelerinde tuzlanmış suya sahip olan bölgelerin KKTC’ye bırakılması önerileri ve yeni planlarda Güzelyurt Ovasının tartışma konusu yapılması KKTC’nin  Uluslararası Hidro Diplomasi yeteneğinin arttırılması gereğini ortaya çıkartmıştır.

5.KKTC’nin su kaynaklarının uluslararasılaşması ve stratejik öneminin artması nedenleriyle Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığı tarafından ortak bir “Uluslararası Su Stratejileri Şube Müdürlüğü” oluşturulmalıdır.

6.Tarımsal su yönetimi konusunda 2017 Tarım Master planı dikkate alınarak stratejik eylem planı yapılmalı ve stratejik hedefler koyulmalıdır

7.Sulama Birlikleri ve sulama kooperatifleri katılımcı su yönetiminin ve suyu daha verimli kullanmanın  en etkili unsurları  olarak kabul edilmeli ve kurumsal yapıları güçlendirilmelidir.

8.Tarımsal sulama birliklerinin merkezi  bir üst yapıya kavuşması, daha katılımcı ve  güçlü  bir tarım  sektörü yaratacaktır.

9.Sulama yönetimi altyapısı ile ilgili olarak daha önceki dönemlerde yapılan çalışmalar hızla tamamlanmalıdır.

10.KKTC'deki tarım ve hayvan işletmelerinin değişen iklim ve piyasa koşullarına hızla ayak uydurması için, üçüncü, dördüncü nesil tarım, Tayvan Modeli işletme ve   modern yöntemler ile yapılan hassas tarımın önemi artmaktadır.

11.KKTC'nin rüzgar ve güneş enerjisi potansiyelinin  tarım sektörü için geliştirilmesi teşvik edilmelidir.

12.Tarımda önce pazar sonra üretim anlayışı ile hareket edilmelidir.

13.KKTC’de  organik tarımın ve modern seracılık faaliyetlerinin geliştirilmesi su kullanımının azaltılması ve  tarımsal ekonominin gelişimine büyük  katkı sağlayacaktır.

14.Üretici birliklerinin tek bir çatı altında toplanması üretim ve ihracat sürecinde daha güçlü  bir tarım  sektörü yaratacaktır.

15.Çiftçilerin vizyon, çalışma, eğitim, araştırma ve iş geliştirme kapasitelerinin  arttırılması

16.Çiftçilere işletme eğitimi verilmelidir.

17.Çiftçilerin Kooperatif, Birlik gibi ortak menfaate birlikte çalışabilme kültürü geliştirilmelidir.

18.Tarımsal sulamanın KKTC’nin kalkınmasında önemli bir araç olarak ele alınması ve sulama öncesi  toprağın suyun ve çiftçinin hazırlanmasında geç kalınmaması önem taşımaktadır.

19.Akdeniz’in tuz oranı yüksek olan suyunun arıtılıp tarımsal sulamada kullanılmasının uygun olmadığı görülerek  mevcut su kaynakları en verimli şekilde kullanılmalıdır.

20.Belediyelerin atıksularının arıtılarak tarımda kullanılması teşvik edilmelidir.

21.Yerel yönetimler içme suyu ve sulama suyu yönetimi için  stratejik plan ve hedef ler oluşturmalıdır.

22.Tarımsal sulama envanterinin oluşturulması, tarımsal üretim ve ihracat istatistiklerinin güvenilir bir şekilde  tespit edilerek raporlanması, tarımsal üretimde verimliliği arttırmasının yanısıra  Kuzey Kıbrıs ekonomisinin güvenilirliğini de arttıracaktır.

23.Sulu tarıma yeni açılacak olan alanlarda stratejik öneme sahip ürünlerin teşvik edilmesi ve verimli su kullanımının ödüllendirilmesi gerekmektedir.

24.KKTC’nin kalkınmasında Agro Tarım,Topraksız Tarım ivmelendirici sektör olarak ele alınmalı, tarımsal üretimde markalaşma ve marka yönetimi konularına önem verilmelidir.

25.Hem değişen iklim şartlarına hem de bitkilerin su ayak izine göre doğru yerde, doğru bitki türünün seçilmesi ve doğru zamanda ekilmesi teşvik edilmeli, iyi tarım ve hayvancılık uygulamaları ülke geneline yaygınlaştırılmalıdır.

26.KKTC’nin Su Master Planı, 2017  yılında yayınlanan Tarım Master Planındaki hedefler dikkate alınarak hazırlanmalı,su havzaları ile tarım havzaları yönetim planları  entegre edilerek kalkınma hedefleri belirlenmelidir.”

Vira Haber

Bu haber toplam 4748 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.