1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. KKTC Ulaştıma Bakanı Kemal Dürüst: Gemikonağı Limanı açılacak
KKTC Ulaştıma Bakanı Kemal Dürüst: Gemikonağı Limanı açılacak

KKTC Ulaştıma Bakanı Kemal Dürüst: Gemikonağı Limanı açılacak

KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst, 1992 yılından bu yana faaliyetleri durdurulmuş olan Gemikonağı Liman'nn tekrardan açılacağını söyledi.

A+A-

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst, Lefke bölgesini ziyaret ederek, bir dizi incelemelerde bulundu.

Bakanlık Müdürü Salih Canseç, Plan Proje Müdürü Şifa Soğukpınar ve Karayolları Dairesi yetkililerinin de eşlik ettiği Lefke Gemikonağı ziyaretlerinde Bakan Dürüst, Gemikonağı Cengiz Topel Anıtı yakınlarındaki, kaza oranı yüksek viraj ileGemikonağı limanında incelemelerde bulundu.

Bakan Dürüst, ziyaretleri ile ilgili olarak yaptığı açıklamasında, Cengiz Topel Anıtı bölgesinde birçok kazaya neden olmuş keskin viraj konusunda da gerekeni yapacaklarını ifade ederek, bölgede yapacakları proje çalışmalarıyla sürekli kullanılan bu yolun tehlikesini ortadan kaldırmak kararlılığında olduklarının altını çizdi.

Bakan Dürüst, Gemikonağı limanının ekonomiye yeniden kazandırılması konusunda da kararlı olduklarını belirterek, 1974’den beridir kullanılmayan Gemikonağı Limanı’nı yeniden hayata geçirmek için düğmeye bastıklarının, bu konuda çalışmalar başlattıklarının müjdesini verdi.

Yıllardır ihmal edilen Gemikonağı Limanı’nın hayata geçirilmesiyle bölgeye sosyal ve ekonomik hareketlilik sağlanacağını kaydeden Bakan Dürüst, Konuyla ilgili yapılan çalışmaları kısa sürede kamuoyu ile paylaşacaklarını belirtti. Gemikonağı Limanı’nın 1974’den önce CMC madenlerinin taşınması ve Kalecik Petrol dolum tesislerinin yapımından önce, petrolün adaya getirildiği bir liman olarak kullanıldığını anımsatan Bakan Dürüst, uzun yıllardan beridir bakımsızlıktan dolayı liman olma özelliğini yitirdiğini belirtti.

“Başta Başbakanımız olmak üzere, hükümet olarak Gemikonağı’na liman yapılmasının ekonomiye büyük bir katkı sağlayacağı inancındayız” diyen Bakan Dürüst, “Gemikonağı’na Liman’ı kazandırma kararlılığındayız. Bu liman sayesinde, ihracat ve ithalatın daha az maliyetle gerçekleştirilmesi sağlanacaktır” dedi.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst, limanın ekonomik katkısının yanında, bölgeye sosyal anlamda da büyük katkı sağlayacağını da belirterek, yolcu taşımacılığı konusunda da hizmet verebileceğinden dolayı, bölgede bulunan Lefke Avrupa Üniversitesi’nin de cazibesini arttıracağını, dolayısıyle de öğrenci sayısının artmasına da katkı sağlayacağının altını çizdi.

Kıbrıs Rum Yönetimi yetkililerinin, KKTC’de her ne yatırım olursa olsun, rahatsızlıklarını ve karşı duruşlarını sürekli uluslararası platformlarda da dahil olmak üzere her alanda dile getirdiklerine vurgu yapan Bakan Dürüst, KKTC’nin gelişimi ve kalkınmasını, çözüm sürecine vurulacak bir darbe olarak ortaya koymalarının, KKTC’deki yatırımları durduramayacağının altını çizdi.

KKTC her alanda gelişmeye ve kalkınmaya büyük bir kararlılıkla devam edecektir. Bizler için, KKTC’nin kalkınmasına ve gelişimine hiçbir şey engel teşkil değildir. Gazimağusa’ya da Güzelyurt’a da, Paşaköy’e de, kısacası KKTC sınırları içerisindeki her yerleşim yerine hizmet götürmeye, yatırım yapmaya kararlıyız” diyen Bakan Dürüst, bu noktada Gemikonağı limanının, hem ekonomiye hem de KKTC Uluslararası ulaşımına en kısa süre içerisinde kazandırılması için çalışmaların başlatıldığını, bunun da teknik ve model olarak nasıl bir yol izleneceği konusunda da kararını KKTC Hükümeti’nin vereceğini belirtti.

ViraHaber.com

Bu haber toplam 15957 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.