1. HABERLER

  2. GEMİ & YAT İNŞA

  3. Cemre’den DEME’ye rüzgar türbini destek gemisi
Cemre’den DEME’ye rüzgar türbini destek gemisi

Cemre’den DEME’ye rüzgar türbini destek gemisi

Cemre Tersanesi tarafından Belçikalı DEME firmasına inşa edilen rüzgar türbini destek gemisi için inşa ediyor.  Gemi 2,5 metreden yüksek dalgalar sırasında bile transfer yapabilecek.

A+A-

Cemre Tersanesi’nde DEME'ye inşa edilen rüzgar türbini destek gemisi için Keel Laying Töreni gerçekleştirildi.

SOV (servis hizmet deniz aracı) olarak hizmet verecek olan gemi, Belçikalı DEME için inşa edilen ilk servis operasyon gemisi olacak.

DEME; Açık deniz rüzgâr endüstrisine türbin kurulumundan bakım desteğine uzanan bir paket halinde hizmet sunabilmek amacıyla DEME, rüzgâr türbini çiftliklerine destek sağlayan ilk Servis Operasyon Gemisi için yatırım yapmaya devam ediyor. Tasarımı Hollanda menşeili Vuyk Design Engineering firması tarafından gerçekleştirilen geminin inşası Cemre Tersanesi'nde geçekleştiriliyor. Bu inovatif gemi, rüzgâr türbini teknisyenlerinin en zorlu deniz koşullarında bile güvenlik seviyelerini ve çalışabilirliklerini artırmayı hedeflemektedir. Omurga koyma (Keel Laying) merasimi 13 Aralık 2019 Cuma günü Cemre II’de gerçekleşmiştir.

SWATH (Small Waterplane Area Twin Hull) tipinde dizayn edilen SOV, rüzgâr türbinlerine yaklaşırken dalga etkisini tek gövdeli tasarımlara göre minimum düzeyde hisseder. Dünyadaki ilk DP2 çift gövde SOV olan gemi 2.5 m'ye varan dalga boyutlarında dahi mürettebatın rüzgâr türbinlerine güvenli bir şekilde geçişini sağlar, çalışabilirlikleri ve geminin lojistik kapasitesi artar.

60 m uzunluğundaki SOV, teknisyenlerin rüzgâr türbinlerine güvenli bir şekilde transferlerini sağlamak amacıyla daughter craft ve hareket sönümleyici personel transfer iskelesiyle (Offshore Gangway) donatılmıştır, bu da çalışabilirliğini ve lojistik düzeyini arttırmıştır. Gemi aynı zamanda 24 teknisyene ve mürettebata ev rahatlığı sağlayacak en yeni konfor standartlarına göre dizayn edilmiştir.

Geminin tasarımında çevre bilinci ön planda tutulmuş, bunun için de diğer önemli özelliklerinin yanı sıra gemi heat recovery sistemine ve Clean Design notasyonuna sahiptir. Sahip olduğu DP2 teknolojisiyle gemi kendi pozisyonunu en zorlu deniz koşullarında bile sabitleyebiliyor, buna rağmen klasik tek gövdeli SOV’lara kıyasla daha düşük yakıt tüketimi gerçekleştiriyor. 

Cemre Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Gülcek “Bu proje, Açık Deniz Rüzgâr Çiftliği Endüstrisi’nde sektörün uzun vadedeki doğa dostu gelecek planları için bir mihenk taşıdır. Açıkça görülüyor ki, dizayn ve verimlilik yönünden geminin iki gövdeli tasarımı kendi türünün ilk örneği. DP2 ve hareket sönümleyici personel transfer iskelesi ile SWATH tipi SOV NB72 Offshore Rüzgâr Sektörünün geleceğinde öncü bir rol oynayacaktır…” diye bahsediyor bu projeden. 

DEME İş Birim Direktörü, Michael Glavind  “Biz bu geminin iki gövdeli dizaynı, hareket sönümleyici personel transfer iskelesi ve DP sistemiyle cazip bir kombinasyona sahip olduğuna ve tek gövdeli tasarımlara nazaran rüzgâr çiftliği desteğinde aynı çalışabilirliği sağlayıp maliyeti düşüreceğine de inanıyoruz…” şeklinde belirtip “Filomuza katılan bu ilk SOV ile kapasitemizi kurulumdan desteğe komple bir Açık Deniz Rüzgâr Endüstrisi hizmeti düzeyine getirebileceğiz.” diye ekledi.

cemre-2-004.jpgcemre-1-003.jpg

Vira Haber

Bu haber toplam 6270 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.