1. HABERLER

  2. LİMAN

  3. "Global" rotasını İMKB’ye çevirdi
"Global" rotasını İMKB’ye çevirdi

"Global" rotasını İMKB’ye çevirdi

Global Liman İşletmeleri A.Ş, rotasını İMKB’ye çevirdi.

A+A-

Satın aldığı limanlar ve yaptığı yatırımlarla istikrarlı büyümesini sürdüren Türkiye’nin önde gelen liman operatörü olan Global Liman İşletmeleri A.Ş. (Global Liman) halka açılıyor. Yüzde 49(*) pazar payına ulaşarak Türkiye’nin deniz kapısı olan Global Liman, yatırımlarını halkla paylaşıyor.

Global Yatırım Holding A.Ş.(Global Yatırım)’ın yüzde 99,99 oranında iştiraki olan Global Liman halka açılıyor. Antalya, Bodrum ve Kuşadası limanlarında gerçekleştirdiği modernleşmenin yanı sıra, ulaştığı kapasite, hacim ve ziyaret eden turist sayısıyla Türkiye’nin önde gelen liman operatörü olan Global Liman, başarısını halkla paylaşıyor.

Halka arz için SPK ve İMKB’ye başvuruda bulunan Global Liman’ın 40.000.000 TL nominal değerli payları mevcut ortakların rüçhan hakları kısıtlanarak sermaye artırımı suretiyle, Global Yatırım’ın sahip olduğu 10.000.000 TL nominal değerli paylarının ise ortak satışı suretiyle olmak üzere toplam 50.000.000 TL nominal değerli paylarının halka arz edilmesi planlanıyor. Halka arzda yeterli talep gelmesi durumunda Global Yatırım’a ait 7.500.000 TL nominal değerli paylar ek satışa konu olabilecek. Ek satış hakkının kullanılması durumunda Global Liman’ın halka açıklık oranı %46 olacak. Halka arz, İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş. öncülüğünde oluşturulacak bir konsorsiyum tarafından gerçekleştirilecek.

Global Liman İşletmeleri Genel Müdürü Saygın Narin, halka arzla ilgili olarak yaptığı açıklamada; “Üç tarafı denizlerle çevrili olan Türkiye’de, Global Liman’ın istikrarını ve büyüme potansiyelini yatırımcılarla paylaşmak için halka açılıyoruz. Yüzde 40 pazar payına ulaşarak Türkiye’nin deniz kapısı olan Global Liman’ın borsada yer almasını karlılık ve büyüme anlamında önemli görüyoruz” diye konuştu.

Global Liman çatısı altında bulunan limanlar:
Ege Ports: Efes’e Açılan Kapı
Temmuz 2003’te, Ege Liman İşletmeleri A.Ş. (Ege Ports) tarafından işletilen Kuşadası Limanı Global Liman’ın ilk satın alımıydı. Ege Ports - Kuşadası eşsiz dünya mirası sit alanlarına açılan başlıca kapıdır.

Port Akdeniz: Türk Rivierası’na & Türkiye Sanayisinin Merkezine Giriş
Ekim 2006’da, Global Liman İşletmeleri Ortadoğu Antalya Liman İşletmeleri A.Ş.’nin (Port Akdeniz) işletme haklarını aldı; Global Liman Temmuz 2010’da diğer iki ortak girişim şirketinin elinde bulunan tüm hisseleri iktisap etti. Port Akdeniz, Akdeniz’deki kruvaziyer hatlarına ana liman olmak için gerekli tüm niteliklere sahiptir ve ayrıca Türkiye’nin sınaî ihracatçılarına erişim sağlar.

Bodrum Kruvaziyer Limanı: Bir Yeni Lüks Kruvaziyer Destinasyonuna Erişim
Haziran 2008’te ise, Global Liman İşletmeleri Bodrum Yolcu Limanı İşletmeleri A.Ş.’yi (Bodrum Cruise Port) satın aldı. Bodrum Kruvaziyer Limanı, Global Liman özel bir kruvaziyer destinasyonuna açılan yeni ve önemli bir kapı sundu

Virahaber

Bu haber toplam 939 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.