1. HABERLER

  2. GEMİ & YAT İNŞA

  3. ÖZATA TERSANESİ

  4. M/F Jambo törenle Özata Shipyard'da denize indirildi
M/F Jambo törenle Özata Shipyard'da denize indirildi

M/F Jambo törenle Özata Shipyard'da denize indirildi

Kenya Cumhuriyeti devlet şirketi olan Kenya Ferry Service için Özata Shipyard'da inşa edilen M/F Jambo isimli feribot, UDH Bakanı Ahmet Arslan'ın katıldığı tören ile denize indirildi.

A+A-

1985 yılında Tuzla'da kurulup 2002 yılına kadar da faaliyetlerine Tuzla Tersaneler Bölgesi'nde devam etmiş, iş sahasında tecrübeli ve aranan bir kuruluş olan Özata Shipyard bir projesini daha denizle buluşturdu.

Kenya Cumhuriyeti devlet şirketi olan Kenya Ferry Service için Yalova Tersaneler Bölgesi'nde bulunan Özata Shipyard'da inşa edilen M/F Jambo isimli feribot, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, UDHB Müsteşarı Suat Hayri Aka, UDHB Müsteşar Yardımcısı Ahmet Selçuk Sert, UDHB Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürü Salim Özpak, UDHB Deniz Ticareti Genel Müdürü Cemalettin Şevli, Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Hızırreis Deniz, İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan ve Mecli Başkanı Cengiz Kaptanoğlu, Yalova Valisi Tuğba Yılmaz, Ak Parti Yalova Milletvekili Fikri Demirel, Türkiye Gemi İnşa Sanayicileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kıran, GİSBİR Başkan Vekili Bilgehan Bayramoğlu, GİSBİR Başkan Yard. Orhan Torlak, TMMOB Gemi Makineleri İşletme Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Feramuz Aşkın, Koster Armatörleri ve İşletmecileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Çakır, Türkiye Denizcilik Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Dereli, Gemi Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Gökalp, Kenya Devlet Yetkilileri ve davetlilerin katıldığı tören ile denize indirildi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan törende yaptığı konuşmada denizcilik ve gemi inşa sektörüne ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Türkiye'nin son 15 yılda ciddi manada yol katettiğini vurgulayan Arslan, gemicilik sektörünün yıllık cirosunun 2,5 milyar dolara ulaştığını belirtti. Arslan, burada denizcilikten değil, gemi inşa sektöründen bahsettiklerini ifade ederek, "Denizcilik bunun çok çok ötesinde.  Kaldı ki uluslararası bir sektör olan denizcilik, 2008'den beri dünya ciddi bir kriz yaşıyorken, bu alanda ülkemizde sektörü büyütmeye, yol almaya, istihdam sağlamaya devam ediyor. 2,5 milyar dolarlık bir büyüklükten bahsediyoruz. Buna ihracat dâhil, buna bakım-onarım dâhil, yurt içi üretim, yan sanayi ve gemi geri dönüşüm sanayi dâhil." diye konuştu.

ahmet-arslan.JPG

"Yan sanayi ile 90 bin istihdam sağlıyoruz"

İstihdam rakamlarının çok daha büyük olmasını hedeflediklerini vurgulayan Arslan, şöyle devam etti:

"Ülkede 35-36 tersaneden 79 tersaneye çıktık ama çok daha büyük istihdam, dünyadaki krizden kaynaklı olarak bu sektör, beklentimiz üzerindeki büyümeyi sağlayamadı. Son yıllarda bir duraksama dönemine geçti. Dünyadaki krize rağmen bizim yerimizde saymamız dahi bizim için başarıdır, bizim için önemli noktadadır. Bu bölgede sadece direkt istihdam 17 bin. Yan sanayi ve dolaylı istihdamı düşünürseniz çok daha büyük. Dolayısıyla tersanelerimizde sağladığımız istihdam bizim 30 bin, yan sanayi ile birlikte 90 bin istihdam sağlıyoruz. Bu 500 bin kişiye geçim kaynağı demek, 500 bin kişinin bu sektörden geçimini sağlaması demek."

gemi-deniz-indirme-toreni-kurdele-kesimi.JPG

"Tersane sayısı 35'lerden 79'a geldi"

Bakan Arslan, sektörün her geçen gün kendini geliştirdiğine işaret ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Memnuniyetle görüyoruz ki sektör kendini yeniliyor, geliştiriyor. Çok farklı üretim türleriyle çok farklı gemi inşa türleriyle dünyadan daha fazla pay almak adına önemli açılımlar, önemli atılımlar yapıyor. Nitekim bugün Kenya'ya buradan yapıp ihraç ettiğimiz gemi de bunun için iyi bir örnek. Gemi sektöründe son 15 yılda yapılan yatırımın miktarı 2,8 milyar dolar. Bu önemli bir rakam. Tersane sayısı 35'lerden 79'a geldi. 585 adet tekne imal yeri var 700 bin ton yolda çelik işleme kapasitesine sahibiz ve 4,5 milyon dedveyt ton yılda gemi inşa etme kapasitesine sahibiz. Yine 2 milyon dedveyt ton havuzlama kapasitesine sahip bir ülkeden, Türkiye'den bahsediyoruz. 21 milyon dedveyt ton gerçekleşen yıllık bakım onarım kapasitesi var. Kredi garanti fonu kapsamında 10 firmanın 20 gemisine 250 milyon liralık kefalet sağlandı. Yine bu sektör, gemi yatırımları 2. bölge teşviklerinden, 5. bölge kapsamına alınarak, 5. bölge teşviklerinden yararlanabilir hale getirildi. Gemi yatırımları kredi garanti fonu kapsamında alındı."

Tersanelerin imar sorununu çözdüklerine de değinen Arslan, "Kira bedelleri de bu sektör üzerinde ciddi bir yüktü. Onun da cironun binde biri olacak şekilde düzenlenmiş olması sektörü ciddi bir şekilde rahatlattı, onu da görüyoruz. Yine özellikle sektörün kredi bulma konusundaki sıkıntısını aşmak için kira sürelerini 49 yıla çıkaran bir düzenleme yaptık. Bu sektörün önünün açılabilmesi ve ülkeye katma değer oluşturması adına önemli bir adımdır." ifadesini kullandı.

gemi-deniz-indirme-toreni-.JPG

"İhracat yılda 1 milyar dolarlara geldi"

Bakan Arslan, gemicilik sektöründeki ihracatın önemine dikkati çekerek, şunları anlattı:

"İhracat yaklaşık 500 milyon dolardan yılda 1 milyar dolarlara geldi. Bu da çok önemli bir adım. Katettiğimiz önemli bir mesafeydi. Memnuniyetle şunu söylemek gerekir, ülke olarak denizci bir ülkenin denizlerini ihmal etmeden, denizcilikten kaynaklı bu ülkenin büyümesinin önünü açması adına 15 yıldır çok ciddi mesafeler katedildi bakanlık olarak, hükümetler olarak üzerimize her ne düşüyorsa fazlasını yaptık. Bundan sonra da inşallah fazlasını yapmaya çalışacağız. Sebebi de şu, ülkemizin hedefleri büyük. Ülkemiz 2023, 2035, 2053 hedeflerini önüne koyup, bu hedeflerde de ihracatı önceliklendirdiğine göre ve bunun da olmazsa olmazı ulaştırma altyapıları olduğunu bilerek, biz ulaştırmanın her türünde ama özellikle de bugün olduğu gibi bundan sonra da sektöre her türlü desteği vereceğiz. Sektörle her türlü iş birliğini yapacağız ve inşallah sektörü çok daha geliştireceğiz."

Konuşmaların ardından, Kenya Cumhuriyeti için çelik konstrüksiyon malzemeden inşa edilen 84,60 metre boy, 18 metre eninde 62 otomobil, 1350 yolcu taşıma kapasiteli feribotun kurdelesini UDH Bakanı Ahmet Arslan, Yalova Valisi Tuğba Yılmaz, AK Parti Yalova Milletvekili Fikri Demirel, Özata Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir Ataseven, Kenya Ferry Servis Başkanı Ramadan Seif Kajembe birlikte keserek, feribotu denize indirdi.

VİRA HABER MERKEZİ / ViraHaber.com

Bu haber toplam 4242 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.