1. HABERLER

  2. DZKK

  3. Türkiye'nin ilk istihbarat gemisi Ufuk denize indirildi
Türkiye'nin ilk istihbarat gemisi Ufuk denize indirildi

Türkiye'nin ilk istihbarat gemisi Ufuk denize indirildi

Türkiye'nin ilk istihbarat gemisi ‘Ufuk Korveti’, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın da katıldığı bir törenle denize indirildi. Erdoğan, “Ufuk korveti, Türkiye'nin denizlerdeki gören gözü olacaktır" dedi.

A+A-

İstanbul Tuzla'da bulunan İstanbul Tersanesi'nde inşa edilen ‘Test ve Eğitim Gemisi Ufuk (A-591)’ için denize indiriliş töreni düzenlendi. Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar başta olmak üzere çok sayıda davetli katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin ilk istihbarat gemisi özelliğini de taşıyan test ve eğitim gemisi ‘Ufuk'un denize iniş töreninde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün savunma sanayiinde tarihi bir adım atıldığını belirterek "Ufuk korveti; ülkemizin ilk istihbarat gemisi olma özelliği taşıyor. Özellikle sinyal istihbaratının hayati önem kazandığı günümüz dünyasında Ufuk korvetinin çok büyük bir boşluğu dolduracağına inanıyorum. Ufuk korveti, Türkiye'nin denizlerdeki gören gözü olacaktır" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "​Türk Savunma Sanayii adına tarihi bir adım attığımız günde sizlerle birlikte olmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum. Buradaki kardeşlerimiz kışın soğuğuna denizin rüzgarına aldırmayarak çalışarak Türkiye'nin kalkınma hamlesine öncülük ediyorlar. Sadece Tuzla bölgesindeki tersanelerde son 16 yılda iki bin geminin tamiri, onarımı gerçekleşmiştir. Tersanelerimizin bu seviyelere ulaşması ülkemiz ekonomisi adına çok çok önemlidir. İşçi kardeşlerimizin emekleri, elbette devletimizin de teşvik ve destekleriyle Türk gemicilik sanayi üzerindeki ölü toprağını silkeleyerek son 16 senede yeniden şaha kalkmıştır. İnşallah önümüzdeki dönemde el birliği içinde başarı çıtamızı daha da yükseklere taşıyacağız. Türkiye'yi diğer alanlarda olduğu gibi, gemi üretimi, tamiri alanında da dünyanın lider ülkelerinden biri yapacağız. 1,5 yıl önce denize indirdiğimiz Kınalıada Korveti'nin ardından beşinci gemimiz Ufuk Korvetini de denize indireceğiz. Ben Türkiye Cumhurbaşkanı olarak ülkemize bu gururu yaşatan yüklenici firmalarımıza, mühendislerimize, emekçi kardeşlerimizin her birine ayrı ayrı şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum" dedi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Devletimiz, savunma sanayide milli değerlerimiz ve menfaatlerimiz üzerinde yükselen büyük bir hamle başlatmış bulunmaktadır. Artık taşıma suyla değirmen döndürülemeyeceği anlaşılmış ve çok şükür bu zihniyete son verilmiştir" dedi.

Akar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı, "Test ve Eğitim Gemisi Ufuk"un (A-591) Denize İniş Töreni'nde savunma sanayinde yerlilik ve millilik alanında önemli bir adımın daha atıldığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yerlilik ve milli projelere yönelik gösterdiği hassasiyet, liderlik, teşvik ve destek için şükranlarını ileten Bakan Akar, "Aktörlerin, rollerin ve hedeflerin sürekli yer değiştirdiği bölgemiz belirsizlik, risk ve tehditlerle doludur. Böyle bir coğrafyada etkin, caydırıcı ve saygın bir orduya sahip olmamız bir tercih değil, bir zorunluluktur" diye konuştu.

TSK'nın yerli ve milli savunma sanayine dayalı imkan ve kabiliyetlerinin artırılmasının, geliştirilmesinin her zamankinden daha önemli hale geldiğini vurgulayan Akar, "Bu doğrultuda devletimiz, savunma sanayide milli değerlerimiz ve menfaatlerimiz üzerinde yükselen büyük bir hamle başlatmış bulunmaktadır. Artık taşıma suyla değirmen döndürülemeyeceği anlaşılmış ve çok şükür bu zihniyete son verilmiştir. Bu yaklaşımla 1974'te silah ambargosuna maruz kalan bir ülkeden bugün gemi, insansız hava aracı, helikopter ihraç eden bir ülke durumuna gelinmiştir" ifadelerini kullandı.

"ESERLER ORTADA"

Akar, 2002'de 60 civarında olan savunma proje sayısının 10 kat artarak 650 civarına yaklaştığını belirterek söz konusu projelerin tahmini bedelinin 85 milyar dolar olduğunu bildirdi.

Yerli savunma sanayi şirketlerinin dünyanın en önemli firmalarıyla yarışır hale gelmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Akar, dünyanın en büyük 100 savunma sanayi firması arasında Türkiye'den dört firmanın bulunduğunu ifade ederek, diğer firmaların da bulundukları konumdan yükselmesine yönelik beklentisini dile getirdi.

Bakan Akar, yerlilik ve millilik yaklaşımının bir söylemden ibaret olmadığının açıkça görüldüğünü, eserlerin ortada olduğunu vurguladı.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın 462 bin kilometrekare "mavi vatan"daki hak ve menfaatlerin korunması için faaliyetlerini azim ve kararlılıkla sürdürdüğünü dile getiren Akar, bununla birlikte değişik coğrafyalarda küresel barış ve istikrarın sağlanmasında da önemli rolleri üstlendiğini söyledi.

Ufuk A-591 Test ve Eğitim Gemisini kamu ve vakıf kuruluşları ile özel sektörün uyum içinde çalışmasının güzel bir örneği olarak nitelendiren Bakan Akar, "Türkiye'nin küresel güç olma vizyonu çerçevesinde kamu, vakıf, özel sektör kuruluşlarımızın ve üniversitelerimizin tam bir uyum ve sinerji içinde çalışarak ülkemizin, gelecek nesillerimizin güvenliği için çok daha büyük başarılara yürüyeceğine bütün kalbimizle inanıyoruz" dedi.

Akar, bu çalışmalarda milletin sevgisi, güveni ve dualarının en büyük güç kaynağı olacağını da sözlerine ekledi.

UFUK A-591'İN ÖZELLİKLERİ

94,5 metre tam boyu, 3,6 metre su çekimiyle 'Ufuk Korveti', alanının lideri olmana namzet bir gemidir. Gemi, 10 tonluk bir helikopter için gerekli platforma sahiptir.

ufuk1.jpg

ufuk2.jpg

ufuk3.jpg

ufuk4.jpg

ufuk5.jpg

ufuk6.jpg

ufuk7.jpg

ufuk8.jpg

ufuk9.jpg

ufuk10.jpg

ufuk11.jpg

ufuk12.jpg

Vira Haber

Bu haber toplam 6420 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.