1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. 5 milyar dolarlık kötü haber
5 milyar dolarlık kötü haber

5 milyar dolarlık kötü haber

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Başkent Doğalgaz ihalesinde 1.2 milyar doları ödeyemeyen Karamehmet-Kazancı ortaklığı ile ilgili olarak, "1,2 milyar doları ödeyemeyen bir yapının 5 milyar dolarlık bir yapıyı ödeyemeyecek olmasını ve bununla

A+A-

Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi (TEİAŞ) konferans salonunda, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü tarafından yeni bulunan kömür sahaları ve üzerinde kurulabilecek termik santraller hakkında bilgilendirme toplantısına katılan Bakan Yıldız, gazetecilerin, Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş'nin yüzde 80 oranındaki hissesinin özelleştirme işleminin iptaliyle ilgili sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin “MMEKA'nın parayı ödeyememesi diğer kazandığı ihaleleri de etkiler mi?” şeklindeki sorusu üzerine Yıldız, öncelikle paranın yatırılmamış olmasından hoşnut olmadığını belirtmek istediğini ifade ederek, hem doğalgaz hem elektrikte önemli bir özelleştirme sürecinden geçildiğini ve başarılı bir noktaya gelindiğini, kamunun bu nezakete dikkat ettiği kadar, özel sektörün de dikkat etmesi gerektiğini söyledi.

Yıldız, “Bu süreç bir yapılandırma sürecidir Türkiye'de. Serbestleşmeyle, özelleştirmeyle alakalı önemli bir süreçtir. Hepimizin dikkatli olması lazım. Ama bu ortaklığın parasını yatırmamış olmasını da son derece olumsuz buluyorum” dedi.

Özel sektörün daha dikkatli davranmasını isteyen Yıldız, Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş. ile ilgili de hızlı bir şekilde yeniden ihale yapılması gerektiğini söyledi. BOTAŞ'ın ve Ankara Büyükşehir Belediyesinin ödeme planlarının söz konusu ihale üzerine kurulu olduğunu ifade eden Enerji Bakanı, bunların üzerinde hızlıca tedbir alınması gerektiğini vurguladı.

Yıldız, MMEKA'nın kazandığı Boğaziçi Elektrik Dağıtım, İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş'NİN (AYEDAŞ) özelleştirme ihalelerinin hatırlatılması üzerine, “Aynı zamanda hemen insanın aklına şu soru geliyor; 1,2 milyar doları ödeyemeyen bir yapının 5 milyar dolarlık bir yapıyı ödeyemeyecek olmasını ve bununla alakalı zannediyorum süre uzatımı verilmeyecektir diye düşünüyorum” diye konuştu.

ÖZELLEŞTİRME SÜRECİ

Çukurova ve Kazancı grubunun yüzde 50'şer ortaklıkla kurduğu MMEKA Makine İthalat Pazarlama ve Ticaret A.Ş'nin Başkent Doğalgaz'da 1,2 milyar dolar ihale bedelini yatıramaması nedeniyle ihale dün iptal edilmişti.İptal kararının ardından, Karamehmet-Kazancı ortaklığının en yüksek teklifi verdiği İstanbul Anadolu Yakası ve Boğaziçi Elektrik Dağıtım ihaleleri de kamuoyunun gündemine geldi. Söz konusu özelleştirmelerde ihale bedelinin yatırılması için 31 Mayıs'a kadar süre bulunuyor.

Mehmet Kazancı ve Çukurova Holding'in patronu Mehmet Emin Karamehmet'in yüzde 50'şer ortaklıkla kurduğu MMEKA şirketi, enerji ihalelerinde de ön plana çıkmıştı.

MMEKA, Boğaziçi Elektrik Dağıtım, İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş (AYEDAŞ) ile Gediz Elektrik Dağıtım özelleştirme ihalelerinde en yüksek teklifi vermişti.

Ancak, Rekabet Kurumu 3 elektrik dağıtım bölgesinden birinden feragat etmeleri gerektiğini belirtince Gediz Elektrik Dağıtım, en yüksek ikinci teklifi veren firmaya bırakılmıştı.

Karamehmet-Kazancı ortaklığı Boğaziçi Elektrik Dağıtım'ın özelleştirme ihalesinde 2 milyar 990 milyon dolar, İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş'nin özelleştirme ihalesinde 1 milyar 803 milyon dolarlık teklifte bulunmuştu.

Bu durumda, şirket Boğaziçi Elektrik Dağıtım ve İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş'de 4 milyar 793 milyon dolarlık taahhüt altına girmişti.

Hürriyet Ekonomi

Bu haber toplam 996 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.