1. HABERLER

  2. LİMAN

  3. Giresun Limanı gözünü yukarıya dikti
Giresun Limanı gözünü yukarıya dikti

Giresun Limanı gözünü yukarıya dikti

Yatırım çalışmaları halen devam etmekte olan Giresun Limanı tam kapasiteyle faaliyete geçmemiş olmasına rağmen 250’den fazla kişiye istihdam sağlayarak, Karadeniz bölgesindeki diğer limanlarla rekabete başladı.

A+A-

Yatırım anlamında faaliyetleri devam eden Giresun Limanı henüz tam kapasiteyle faaliyete geçmemiş olmasına rağmen 250’den fazla kişiye istihdam sağlayarak, Karadeniz bölgesindeki diğer limanlarla rekabete başladı. Karadeniz’in en büyük limanı olma yolunda çalışmalarını sürdüren Giresun Limanı’nda tahıl ürünleriyle beraber Giresun’un ve bölgenin en önemli geçim kaynağı olan fındık ihracatının da yapılması yönünde talep bekleniyor.

Giresun Limanı'nın ülke ekonomisinin yanı sıra bulunduğu şehrin gelişimine de katkı sağlayacak bir yatırım olduğunu anlatan Giresun Limanı İşletme Müdürü Mehmet Nuh Gül, bu yatırımın fizibilite aşamasındayken birçok yurtdışı ülkelerde gerçekleştirilmesinin yatırımcı açısından daha ekonomik göründüğünü ancak ülke ekonomimize yapılacak olan katkı ve yerli istihdam için Türkiye’de karar kılındığını belirtti. Gül, Giresun’un demiryolu ile desteklenmesi ve fındık ihracatı konusunda gelecek olan taleplerle birlikte hem şehre, hem Türkiye ekonomisine daha da büyük faydalar yaratılacağını da ifade etti.

"Giresun Limanı atıl durumdan kurtarıldı"

Limanın şimdiden istihdama ve şehir esnafına büyük katkı sağlamaya başladığını söyleyen Giresun Liman Müdürü Mehmet Nuh Gül “Daha önce bilindiği gibi Giresun Limanı’ndan sadece kömür ve taş taşımacılığı yapılmış bunun dışında pek çalışma yapılmadan öylece atıl bekletilmişti. Limanın bugünkü işletmesini alan firmamız uluslararası ihracat yapılabilecek bir altyapıyı Giresun’a kazandırdı. Çalışmalar, hacmin büyümesi adına hızla devam ediyor. Giresun Limanı’na günden güne yatırımlarımızı sürdürüyoruz. Hedefimiz 4 milyon ton dökme yük ve 50 bin adet konteyner taşımacılığı yapabilmek. Şu anda bu kapasitenin sadece yüzde 25’ini gerçekleştiriyoruz. Bu kapasiteyle dahi 250 kişinin üzerinde bir istihdam sağlandı. Bu istihdam edilenlerin ise yüzde 90’ı Giresunlu. Limanda kapasite arttıkça istihdam sayısı da artmaya devam edecek. Planlamalarımız doğrultusunda Eylül ayında birkaç yatırım daha kademeli olarak tamamlanacak. Tamamlanan yatırımlara göre de yeni personellere ihtiyaç duyulacak. Ancak şunu ifade etmek gerekir ki liman sadece istihdamla değerlendirilmemelidir. Limanın ürettiği bir yan sanayi vardır. Bu yan sanayi limanla birlikte gelişmektedir. Limanın oluşturduğu eko-sistemi düşündüğümüzde 250 kişi direkt istihdam, dolaylı olarak ise binli rakamlardan bahsedebiliriz” dedi.

“Fındık ihracatı yapılacak”

Giresun Limanı’ndan fındık ihracatının da yapılabileceğini anlatan Liman Müdürü Gül, “Dökme ve konteyner taşımacılığı ile her geçen gün hacmini artıran limanımız yıllardır faaliyette bulunan Hopa, Rize ve Trabzon limanlarını geride bıraktı. Şu anda Karadeniz’de Samsun Limanı ile rekabet halinde. Sanıyorum ki yeni yatırımlarımızla birlikte pek yakında Samsun Limanı’nı da geride bırakacağız. Giresun Limanı’ndan taşıyacağımız yükler arasında özellikle Giresun’un en önemli geçim kaynağı olan fındığın da olmasını istiyoruz. Burada Giresun Ticaret Borsası tarafından açılan bir lisanslı depo var. Buradan tonlarca fındık alımı yapacak olanlar daha ucuz taşımacılık için bu limanı tercih etmesi muhtemeldir. İhracat sezonunun açılışı geçmişte olduğu gibi bu limandan yapılacağı günler yakındır” diye konuştu.

Vira Haber

Bu haber toplam 4924 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.