1. HABERLER

  2. LİMAN

  3. İşadamlarını liman heyecanı sardı
İşadamlarını liman heyecanı sardı

İşadamlarını liman heyecanı sardı

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın İzmir Limanı'nı Avrupa'nın ilk beşi arasına sokacak 450 milyon liralık yatırım müjdesine İzmirli işadamlarından destek geldi.

A+A-

İzmir Limanı'na 5 yıl içinde 450 milyon liralık yatırım müjdesi veren ve Alsancak'ı Avrupa'nın 5 büyük limanı arasına sokacaklarını ifade eden Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın açıklamaları, İzmir iş dünyasında ve denizcilik sektöründe büyük heyecan yarattı. Bakan Yıldırım'ın açıklamalarıyla daha önce Üçkuyular bölgesinin de gündeme geldiği kruvaziyer limanının yeri için Alsancak'taki mevcut limanda karar kılınmış oldu. Konteyner limanına yapılacak yatırımlarla kentin dış ticarette yaşadığı sıkıntıların çözüleceğini belirten iş dünyası, yeni kruvaziyer limanı sayesinde de İzmir'in turizm potansiyelinin artacağını ifade attı. Yatırımların bir takvime bağlanması da iş dünyasının limanın kaderine terk edilmeyeceği inancını pekiştirdi.

İzmir Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Bakan Binali Yıldırım'ın açıklamaları doğrultusunda İzmir'in limanının kurtulduğunu açıkladı. İzmir Ticaret Odası (İTB) koordinasyonunda İzmir'deki denizcilik kuruluşlarının da görüşleri alınarak kruvaziyer ve konteyner limanları ile ilgili proje hazırladıklarını ifade eden Demirtaş, bu çalışmaları Bakan Yıldırım'a, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman'a önceden gönderdiklerini, limanda yapılan sunumla da projeyi sözlü olarak aktardıklarını söyledi.

Demirtaş, "Bu planlar Bakanımızın takdir ve kabulü ile artık uygulama noktasına geldi. Bakan gerekli talimatları verdi. Artık İzmir Limanı kaderine terk edilmiş, sürekli kan kaybeden değil, 3 milyon TEU konteyner elleçlenen ve hedefi Akdeniz'in ilk 5 limanı arasına girmek olan bir liman haline gelecek. Alsancak'ın kapasitesi, Pire'nin 2 katı olacak" diye konuştu.

Üçkuyular Sonra

İzmir'in bir kruvaziyer limanına ihtiyacı olduğunu, neresi olursa olsun liman projesinin bir an önce hayata geçmesini istediklerini ifade eden Demirtaş, daha önce özelleştirme süreci devam ettiği için hem Üçkuyular'da hem de Alsancak'ta bir liman projesi üzerinde çalıştıklarını kaydetti. Üçkuyular'da kruvaziyer limanı kurmak isteyen İtalyan Costa'nın teknik ekibinin de kruvaziyer limanının Alsancak'ta olabileceği fikrine vardığını anımsatan Demirtaş, şunları aktardı: "Şu anda bütün İzmir meslek kuruluşları ve belediyemiz, Alsancak'ı uygun buldu. Üçkuyular'da bir projeyi ileride mevcut liman yetmez ve artı ihtiyaç olursa gündeme getirebiliriz. Artık Alsancak'taki İzmir Limanı, kruvaziyer gemilerinin yanaşacağı bir liman haline getirilecek. Sayın Bakan, Özelleştirme İdaresi'ne (ÖİB) talimatı veriyor. Biz de ÖİB ile birlikte bu projenin bir an önce ihaleye çıkması için çalışma yapacağız."

Otel de olacak

Projenin maliyetinin yaklaşık 100 milyon euro olduğunu dile getiren Demirtaş, projenin içinde otel ve sosyal yaşam merkezlerinin de yer alacağını açıkladı. Bakan Yıldırım'a Toprak Mahsulleri Ofisi'nin limandaki silolarını otel yapma önerisini sunduğunu da sözlerine ekleyen Demirtaş, şöyle konuştu: "İzmir'de çok sayıda otel var. Bunların doluluk oranlarını yukarı çıkarmalıyız. Öte yandan dünyada her limanda bir otel var. Örneğin Cenova'da var. Alsancak'tada bir otel yapılacak imkan var. Burada helikopter pisti dahi olacak. Restoran, kafe gibi yolcuların sosyal yaşam yerleri bulunacak. Çünkü homeport olmanın belirli standartları var."

Türkmenoğlu ve Dologh Bakan'a teşekkür etti

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın açıklamalarını sevinçle karşıladıklarını belirterek, "Limanda geç kalmış bir modernizasyon ve yatırım süreci vardı. Alınan bu kararla geç kalan yatırımlar tamamlanacak. Artan ihracat ve ithalat kapasitesi en kısa sürede elleçlenebilecek. Bölgemiz dış ticareti için olumlu gelişme. En kısa sürede yapılmasını diliyoruz. Ulaştırma Bakanına teşekkür ediyoruz" dedi.

Deniz Ticaret Odası İzmir Şube Başkanı Geza Dologh ise, Bakan Yıldırım'ın açıklamalarının liman için kurtuluş günü olduğunu dile getirdi. Tüm detayların önceden çalışıldığını, hazırlıkların yapıldığını ifade eden Dologh, "Bakan da yatırım sürecinin uzamayacağı konusunda garanti verdi. Yatırım programını yakından takip edeceğiz" diye konuştu.

Yeni Asır

Bu haber toplam 852 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.