1. HABERLER

  2. LİMAN

  3. Port Akdeniz - Antalya Limanı hisseleri Global Ports'un
Port Akdeniz - Antalya Limanı hisseleri Global Ports'un

Port Akdeniz - Antalya Limanı hisseleri Global Ports'un

Global Liman İşletmeleri A.Ş. (Global Ports), Port Akdeniz - Antalya'nın işletme hakkını elinde bulunduran Ortadoğu Antalya Liman İşletmeleri A.Ş.'nin hisselerinin tamamına sahip oldu.

A+A-

Global Yatırım Holding A.Ş'den yapılan açıklamada, Ortadoğu Antalya Liman İşletmeleri A.Ş'nin yüzde 40 oranında hissedarı olan Global Ports'un, Çelebi Holding A.Ş. ve Antmarin Denizcilik Pazarlama Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin sahip olduğu kalan yüzde 60 hisseyi, Rekabet Kurulu ve ilgili diğer kamu kurum onaylarının alınmasının ardından devir alması ile 29 Temmuz 2010 tarihinde şirketin hisseleri ve Port Akdeniz-Antalya'nın yönetiminin tümüyle Global Ports'a geçtiği belirtildi. Açıklamada, devir karşılığı
ödenen bedelin toplam 49.3 milyon ABD Doları olduğu kaydedildi.

Global Ports, Port Akdeniz-Antalya'ya ek olarak Bodrum kurvaziyer limanında (Bodrum Cruise Port) yüzde 60, Türkiye'nin en büyük kruvaziyer Limanı olan Kuşadası Limanı'nda (Ege Ports - Kuşadası) ise yüzde 72.5 oranında paya sahip bulunuyor. Diğer taraftan, Global Yatırım Holding A.Ş., kısa bir süre önce Global Ports hisselerinin halka arzı için İş Yatırım ile sözleşme imzalandığını duyurmuştu.

Ports Akdeniz-Antalya'nın devir alınması ile ilgili bir açıklama yapan Global Ports Yönetim Kurulu Başkanı Gregory Michael Kiez, "Ülkemizin dış ticaret ve turizm alanlarında çok önemli bir fonksiyonu olan Port Akdeniz-Antalya'nın tamamının Global Ports tarafından devir alınmasından memnuniyet duyuyoruz. Akdeniz çanağında önemli bir role sahip Port Akdeniz-Antalya'nın yönetimini devir almamızı sağlayan bu gelişmeyi Liman işletmeciliği sektöründe Türkiye ve bölgesel büyüme stratejimizde önemli bir adım
olarak görüyoruz" dedi.

Kiez açıklamasında, Port Akdeniz-Antalya'da 2006 yılından bu yana konteyner elleçleme ekipmanları, vinç ve römorkörlere yapılan ciddi yatırımlar ile ticari liman operasyonlarında daha hızlı hizmet verilerek, kalite ve verimlilik artışı sağlandığını, diğer taraftan yeni yolcu terminali ile limanın kruvaziyer turizminde önemli bir yer edindiğini belirtti.
Yapılan açıklamada, Global Ports'un, Antalya'da yer alan Port Akdeniz'de gerek genel ve dökme yük gerekse konteyner yük hacmini katlayarak arttırmayı, Liman'ı Akdeniz'in en güvenli, en verimli, en etkin işletilen ve yönetilen çok fonksiyonlu limanı haline getirerek Türkiye'nin en önemli ticaret kapılarından birine dönüştürmeyi hedeflediği ifade edildi.
Devir işlemlerinin ardından, Port Akdeniz - Antalya, mevcut ticari ismiyle, (Ortadoğu Antalya Liman İşletmeleri A.Ş.) ve mevcut adresinde yeni yönetim kadrosuyla hizmet vermeye devam edecek.

Hedeflerine en kısa sürede ulaşmak için limanın yeni yönetim kadrosu da belirlendi. Buna göre, Ortadoğu Antalya Liman İşletmeleri A.Ş. - Port Akdeniz Genel Müdürlüğü'ne Ayhan Çiftçi, Kruvaziyer Bölümü Direktörlüğü'ne ise Figen Semerciyan getirildi.

Bu haber toplam 1240 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.