• BIST 89.385
  • Altın 145,846
  • Dolar 3,6324
  • Euro 3,8967
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 19 °C
  • İzmir 21 °C

IMO'dan "düşük kükürtlü akaryakıt" bilgilendirmesi

IMO'dan "düşük kükürtlü akaryakıt" bilgilendirmesi
Gemilerin düşük kükürtlü akaryakıt gereksinime uymaları için 2020 tarihini saptayan Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO), resmi web sitesinde konuyla ilgili bir yazı yayınladı.

Vira Haber Merkezi

IMO tarafından yayınlanan “IMO, gemilerin düşük kükürtlü akaryakıt gereksinime uymaları için 2020 tarihini saptadı” başlıklı yazıda, konuyla ilgili detaylara yer verildi. Söz konusu yazıda şu ifadeler yer aldı:

- Uluslararası denizcilik için düzenleyici otorite olan Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) tarafından, Londra'daki Deniz Çevresini Koruma Komitesi (MEPC) 70'inci toplantısında, 2020 yılında %0.50 m/m küresel kükürt üst sınırının uygulanması kararlaştırılmıştır.  Gemiler tarafından kullanılan akaryakıtın kükürt içeriğinde önemli bir azaltma yapmak üzere, uygulama tarihi 1 Ocak 2020 olarak saptanmış olup, bu hem çevre ve hem de insan sağlığı için dönüm noktası teşkil eden bir karardır. Bu karar, mevcut %3.5 m/m küresel sınırından önemli bir azaltma teşkil etmekte ve denizciliğin çevre ile ilgili sorumluluklarını yerine getirdiğini temin etmek için IMO tarafından yapılan açık bir taahhüdü göstermektedir.

- 2020 küresel kükürt üst sınırının etkin şekilde uygulanmasını sağlamak için daha başka çalışmalar, Deniz Kirlenmesinin Önlenmesi ve Müdahale Alt Komitesinde (Sub-Committee on Pollution Prevention and Response - PPR) devam edecektir. Hem çevre hem de insan sağlığı için önemli tehlikeler oluşturan kükürt oksitleri (SOx) ve diazot monoksitleri (nitrous oxides - NOx) dahil, gemilerden ileri gelen emisyonları kontrol etmek üzere MARPOL Ek VI giderek daha sıkı kurallar koymaktadır.

- 2020 tarihi, 2008 yılında kabul edilen değişikliklerde kararlaştırılmıştır. Bu değişiklikler kabul edildiği zaman, 2020 tarihini karşılamak üzere yeterli uygun akaryakıtın sağlanabilip sağlanamayacağını değerlendirmek için, 20018 yılına kadar bir yeniden gözden geçirme yapılmasının gerektiği de kabul edilmiştir. Söz konusu inceleme 2016 yılında tamamlanmış ve MEPC 70'e sunulmuştur. İncelemede, akaryakıt gereksinimlerini karşılamak için yeterli uygun akaryakıtın sağlanabileceği sonucuna varılmıştır.

- Küresel üst sınıra göre, 1 Ocak 2012'den beri yürürlükte olan, şimdiki %3.50'lik limite karşılık, gemilerin %0.50 m/m'den fazla olmayan bir kükürt içeriği olan akaryakıt kullanmaları gerekecektir. Geminin güvenliği veya denizde can kurtarma ile ilgili durumlarda veya bir gemi teçhizatı hasar görmüş ise, muafiyetler tanınmaktadır. Yakıldığı zaman önemsiz kükürt oksit emisyonlarına yol açtığı için, gemilerde yakıt olarak gaz da kullanılmaktadırlar. Diğer bir alternatif yakıt ise bazı kısa mesafeli hizmetlerde kullanılmakta olan metanoldür.

- Emisyonları atmasfore bırakmadan önce "temizleyen" egzoz gazı temizleme sistemleri veya "gaz temizleyicileri" (scrubbers) gibi onaylanmış eşdeğerli metotlar kullanılması suretiyle, gemiler, SOx emisyon gereksinimlerini de karşılayabilirler. Bu takdirde, eş değerli düzenlemenin, geminin idaresi (Bayrak Devleti) tarafından onaylanması gerekir. Yeni küresel üst sınır 1 Ocak 2015'den beri %0.10 m/m olan, IMO tarafından saptanmış SOx Emisyon Kontrol Alanlarındaki (SOx Emission Control Areas - ECAS) limitleri değişmeyecektir. SOx MARPOL Ek VI'da saptanan ECA'lar (Emisyon Kontrol Alanları) şunlardır: Baltık Denizi alanı, Kuzey Denizi alanı, Kuzey Amerika Alanı (Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada açıklarındaki tayin edilmiş kıyı alanlarını kapsayan) ve Amerika Birleşik Devletleri Karayipler Denizi Alanı (Porto Riko ve Amerika Birleşik Devletleri Virjin Adaları)".

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
2017 Dünya Denizcilik Günü teması belirlendi2017 Dünya Denizcilik Günü teması belirlendiDünya Denizcilik Örgütü (IMO), 2017 Dünya Denizcilik Günü temasını "Gemiler, limanlar ve insanlar birbirine bağlıdır" olarak belirledi.Gemilerin demirlenmesi/bağlanması rehberi hazırlanıyorGemilerin demirlenmesi/bağlanması rehberi hazırlanıyorKazaları Araştırma Alman Federal Bürosu (BSU), Maersk kazasından sonra yayımladığı bir raporda demirleme/bağlama işlemleriyle ilgilikuralların eksikliğine dikkat çekti.Kitack Lim AB'nin sera gazı emisyonları hakkındaki kararını eleştirdiKitack Lim AB'nin sera gazı emisyonları hakkındaki kararını eleştirdiIMO Genel Sekreteri Kitack Lim, Avrupa Parlamentosu'nun uluslararası deniz taşımacılığını Avrupa Birliği Karbon Ticareti Sistemi (ETS – Emissions Trading System)'ne dâhil etme kararından sonra Avrupalı yetkililere resmi bir mektup yazdı.Gaz yakıtlı gemiler için yeni IMO kodu yürürlüğe girdiGaz yakıtlı gemiler için yeni IMO kodu yürürlüğe girdiGaz veya Düşük Parlama Noktalı Diğer Yakıtları Kullanan Gemilerin Güvenliği için Uluslararası Kod (IGF Code) 1 Ocak 2017 tarihi itibariyle yürürlüğe girdi.IMO Kutup Kodu kapsamlı içeriğiyle yürürlüğe girdiIMO Kutup Kodu kapsamlı içeriğiyle yürürlüğe girdiIMO Kutup Kodu kapsamlı içeriğiyle yürürlüğe girdi Kuzey ve Güney Kutup sularında seyreden gemiler için hazırlanan ve kutup çevresi ile denizcilerin ve yolcuların güvenliğini sağlamayı amaçlayan zorunlu "Kutup Kodu" 1 Ocak 2017'de yürürlüğe girdi.Şangay, Trinidad ve Tobago denizcilik teknoloji merkezleri olarak seçildiŞangay, Trinidad ve Tobago denizcilik teknoloji merkezleri olarak seçildiIMO, iklim değişikliğinin olumsuz etkilerini azaltmayı hedefleyen yeni projesi için Avrupa Birliği'nden aldığı fonla Denizcilik Teknolojisi İşbirliği Merkezleri (MTCC) kuruyor.
Tüm Hakları Saklıdır © 2004-2017 Vira Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 555 994 95 75