• BIST 98.314
  • Altın 143,977
  • Dolar 3,5732
  • Euro 3,9941
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 15 °C
  • İzmir 23 °C

IMO'dan 'daha temiz dünya' için bir adım daha

IMO'dan 'daha temiz dünya' için bir adım daha
IMO gemilerden kaynaklanan sera gazı emisyonlarının azaltılması için yeni bir karar daha aldı. Avrupalı armatörlerin, Gemi Emisyonlarının Küresel Düzenlemesi hakkındaki IMO kararlarını memnuniyetle karşıladığı bildirildi.

Vira Haber Merkezi

Uluslararası Denizcilik Örgütü (International Maritime Organization – IMO) Deniz Çevresini Koruma Komitesi’nin (Marine Environment Protection Committee – MEPC) 70. Oturumu, gemilerden kaynaklanan sera gazı emisyonlarının azaltılmasına yönelik görevlere ve zaman çizelgesine ilişkin alınan bir karar ile sona erdi. Kararlaştırılan yol haritası, 2019 yılına kadar küresel sera gazı emisyonu zorunlu veri toplama sisteminin oluşturulması hakkındaki kararı tamamlıyor. MEPC ayrıca 2020 yılında % 0.5 küresel kükürt limitinin uygulanmasına ve Kuzey Denizi ve Baltık Denizi’nde Nitrojen Emisyonu Kontrol Bölgesi (NECA) oluşturulmasına karar verdi.

Kararlar IMO'nun küresel liderliğinin ispatı

ECSA Genel Sekreteri Partick Verhoeven, “Söz konusu kararlar, IMO’nun gemilerden kaynaklanan emisyonların düzenlenmesi konusunda sahip olduğu küresel liderliği gösteriyor. Zorunlu Sera Gazı Emisyonu veri toplama sistemi, uluslararası deniz taşımacılığının geçtiğimiz sene Paris’te düzenlenen COP21’de belirlenen iklim hedeflerine sunacağı katkıyı belirlemeyi mümkün kılacak. Paris hedeflerine ulaşmak için bir ön stratejinin 2018 yılında kabul edilmesi çoktan planlandı. Bir uygulama planı da dahil olmak üzere hedefler ve önlemler hakkında bir anlaşma ise gerçek zamanlı veriler analiz edildikten sonra 2023 yılında gerçekleşecek. IMO Üyesi Devletlerin emisyon azaltımları ve diğer önlemlere ilişkin çalışmalarını veri toplama ve analiz etme sürecine paralel olarak derhal başlatmaya karar vermeleri önemlidir dedi.

"Armatörlerin kesinliğe ihtiyacı var"

Verhoeven, 2020 yılında % 0.50 m/m küresel kükürt üst sınırının uygulanması kararı ile ilgili olarak “IMO’nun küresel son tarihe karar vermiş olması iyi bir haber, çünkü armatörlerin kesinliğe ihtiyacı var. Bununla birlikte, 2020 yılı yarın kadar yakındır ve bu yüzden uygulamaya ilişkin çalışmamızı hızlandırmalıyız. Özellikle dünyanın her yerinde kaliteli yakıtın mevcudiyetini ve küresel fırsat eşitliğini sağlayacak yeterli tedbirin yürürlükte olduğunu garanti altına almalıyız” dedi.

Sera gazı emisyonlarının azaltılmasına yönelik kapsamlı bir IMO stratejisinin geliştirilmesi için bir yol haritasının kabul edilmesi, gemilerin karbon verimliliğini artırmak amacıyla 2011 yılında kabul edilen Enerji Verimliliği Dizayn Endeksi (EEDI) ve Gemi Enerji Verimliliği Yönetim Planı (SEEMP) gibi teknik ve operasyonel tedbirlerin mantıksal bir uzantısıdır.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Gemi kaynaklı petrol kirliliğine karşı 50 yıllık çalışma sergilendiGemi kaynaklı petrol kirliliğine karşı 50 yıllık çalışma sergilendiIMO, Uluslararası Tanker Sahipleri Kirlilik Federasyonu ve Uluslararası Petrol Kirliliği Tazmin Fonu; hükümet ve sektör arasındaki 50 yıllık başarılı işbirliğini göstermek amacıyla bir sergi düzenledi.2017 Dünya Denizcilik Günü teması belirlendi2017 Dünya Denizcilik Günü teması belirlendiDünya Denizcilik Örgütü (IMO), 2017 Dünya Denizcilik Günü temasını "Gemiler, limanlar ve insanlar birbirine bağlıdır" olarak belirledi.Gemilerin demirlenmesi/bağlanması rehberi hazırlanıyorGemilerin demirlenmesi/bağlanması rehberi hazırlanıyorKazaları Araştırma Alman Federal Bürosu (BSU), Maersk kazasından sonra yayımladığı bir raporda demirleme/bağlama işlemleriyle ilgilikuralların eksikliğine dikkat çekti.Kitack Lim AB'nin sera gazı emisyonları hakkındaki kararını eleştirdiKitack Lim AB'nin sera gazı emisyonları hakkındaki kararını eleştirdiIMO Genel Sekreteri Kitack Lim, Avrupa Parlamentosu'nun uluslararası deniz taşımacılığını Avrupa Birliği Karbon Ticareti Sistemi (ETS – Emissions Trading System)'ne dâhil etme kararından sonra Avrupalı yetkililere resmi bir mektup yazdı.Gaz yakıtlı gemiler için yeni IMO kodu yürürlüğe girdiGaz yakıtlı gemiler için yeni IMO kodu yürürlüğe girdiGaz veya Düşük Parlama Noktalı Diğer Yakıtları Kullanan Gemilerin Güvenliği için Uluslararası Kod (IGF Code) 1 Ocak 2017 tarihi itibariyle yürürlüğe girdi.IMO Kutup Kodu kapsamlı içeriğiyle yürürlüğe girdiIMO Kutup Kodu kapsamlı içeriğiyle yürürlüğe girdiIMO Kutup Kodu kapsamlı içeriğiyle yürürlüğe girdi Kuzey ve Güney Kutup sularında seyreden gemiler için hazırlanan ve kutup çevresi ile denizcilerin ve yolcuların güvenliğini sağlamayı amaçlayan zorunlu "Kutup Kodu" 1 Ocak 2017'de yürürlüğe girdi.
Tüm Hakları Saklıdır © 2004-2017 Vira Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 555 994 95 75