• BIST 99.639
  • Altın 141,772
  • Dolar 3,5028
  • Euro 3,9236
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 17 °C
  • İzmir 25 °C

DENİZ KÜLTÜRÜ

Murat Kaya'nın "Gönülleri Denizde Olanlar" isimli kitabı çıktı
Murat Kaya'nın "Gönülleri Denizde Olanlar" isimli kitabı çıktıDenizciler Dayanışma Derneği'nin uzun yıllar yönetiminde yer alan ve aynı zamanda gönüllü olarak DAKSAR da bot kaptanlığı yapan Murat Kaya'nın denizde yaşanmış olayları kaleme aldığı "Gönülleri Denizde Olanlar" isimli kitabı çıktı.
1 Temmuz Kabotaj Bayramı programı belli oldu
1 Temmuz Kabotaj Bayramı programı belli olduBu yıl 91'inci yıldönümü olan Denizcilik ve Kabotaj Bayramı dolayısıyla İstanbul'un çeşitli yerlerinde kutlama etkinlikleri düzenlenecek.
Vira Dergisi'nin 127. sayısı okurlarıyla buluştu
Vira Dergisi'nin 127. sayısı okurlarıyla buluştuBu sayıda Vira’da denizde çok özel bir yardımlaşma ruhuna tanıklık ediyoruz.
Edebiyatın rüzgârıyla denize açılmak
Edebiyatın rüzgârıyla denize açılmak“Bir deniz öyküsü müdür Küçük Kara Balık? Hayır. Yosunlarla kaplı kapkara bir kayanın yer aldığı küçük bir dereden nehirlere, nehirlerden göllere, oradan da denize açılan ama içine denizden fazlasını alan bir öyküdür.”
TÜRDEF, 1 Temmuz'un "Ulusal Denizcilik Günü" olarak ilan edilmesini istedi
TÜRDEF, 1 Temmuz'un "Ulusal Denizcilik Günü" olarak ilan edilmesini istediTürkiye Denizcilik Federasyonu (TÜRDEF), 1 Temmuz 1926'da yürürlüğe giren Kabotaj Kanunu ile birlikte kutlanmaya başlanan Kabotaj Bayramı'nın Türkiye'de "Ulusal Denizcilik Günü" olarak ilan edilmesini istedi.
"Liman" sergisi 20 Temmuz'a kadar uzatıldı
"Liman" sergisi 20 Temmuz'a kadar uzatıldı19. yüzyıldan günümüze Türkiye sanatında deniz kenarında ve liman çevrelerinde gelişen kültürel ve toplumsal hayatı mercek altına “LİMAN” sergisi yoğun ilgi üzerine 20 Temmuz tarihine kadar uzatıldı.
Yolun açık olsun kaptan kral!
Yolun açık olsun kaptan kral!Ünlü Türk Denizcisi Sadun Boro'nun vefatının üzerinden bugün tam iki yıl geçti. Ali Sinan Mutlu, Sadun Boro'yu işte böyle anlattı...
Ünlü denizci Sadun Boro, Gökova'da anıldı!
Ünlü denizci Sadun Boro, Gökova'da anıldı!Marmaris'te 2 yıl önce yaşamını yitiren dünyaca ünlü denizci Sadun Boro anısına, Gökova'daki ünlü Deniz Kızı Heykeli önünde teknelerle tören düzenlendi.
Adriyatik’te efsunlu bir denizci kenti: Kotor
Adriyatik’te efsunlu bir denizci kenti: KotorHava buz gibi soğuk olsa da sizi Avrupa seyahatine çıkaracak efsunlu bir rotamız var. Dümeni Adriyatik’e kırıp Dalmaçya kıyılarında çok değerli bir inci tanesi gibi saklanan Kotor, tüm gizemleriyle ziyaretçilerini bekliyor.
TURMEPA, lise öğrencilerine deniz bilincini aşıladı
TURMEPA, lise öğrencilerine deniz bilincini aşıladıDenizTemiz Derneği / TURMEPA, İzmir'in Narlıdere ilçesinde bulunan Arkas Narlıdere Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin öğrencileri ile bir araya geldi. TURMEPA yetkilileri öğrencilere deniz bilincini aşıladı.
Caretta carettaların yumurtlama dönemi başladı
Caretta carettaların yumurtlama dönemi başladıNesli tehlike altında bulunan caretta carettalar, Muğla'nın Ortaca ilçesi İztuzu sahiline ilk yumurtaları bırakmaya başladı.
"Sadun Boro Rotasında" kitabı yayınlandı
"Sadun Boro Rotasında" kitabı yayınlandıKoç Üniversitesi Denizcilik Forumu (KÜDENFOR), “Sadun Bora Rotasında” adlı ilk kitabını yayımladı. Koç Üniversitesi Yayınları’ndan çıkan kitap, Defne Karakaya tarafından yayına hazırlandı.
23 Nisan'da İstanbul Boğazı neşeyle doldu
23 Nisan'da İstanbul Boğazı neşeyle dolduTURMEPA ve İDO denizi görmemiş İstanbul çocuklarını denizle tanıştırdı.
VİRA'nın 125. sayısı okurları ile buluştu
VİRA'nın 125. sayısı okurları ile buluştuVira'nın yeni sayısında denize hem bilimsel, hem de edebi açıdan baktık...
Türk Antarktik Ekibi 2. seferine Aralık ayında çıkacak
Türk Antarktik Ekibi 2. seferine Aralık ayında çıkacakAntarktika'da "Türkiye Bilimsel Araştırma Üssü" kurulması için oluşturulan Türk Antarktik Ekibi ikinci fizibilite çalışmasını, araştırmacı sayısını da artırarak Aralık ayında gerçekleştirmeyi planlıyor.
Yaşamak için ölümü göze alanlar!
Yaşamak için ölümü göze alanlar!"İbrahim kaptan adalardanmış. Anasından düştü düşeli de denizciymiş. Yani denizde doğup denizde büyümüş. Ve bana dediler ki, bütün Akdeniz’de İbrahim kaptan gibi bir kaptan yoktur."
"Türk Antarktik Ekibi" çalışmalarını sürdürüyor
"Türk Antarktik Ekibi" çalışmalarını sürdürüyorKutup bilimleri alanında araştırmalar yapan Türkiye'nin ilk ve tek resmi merkezi İTÜ PolReC'in 9 kişilik Türk Antarktik Seferi Ekibi, Doç. Dr. Burcu Özsoy liderliğinde Antarktika'da kiralanan gemide çalışmalarını sürdürüyor.
“ATILAY - Derindeki Şehitler” belgeseli yayınlanıyor
“ATILAY - Derindeki Şehitler” belgeseli yayınlanıyorAtılay “Derindeki Şehitler” belgeseli, 17 Mart Cuma günü saat 22.45’te TRT Haber ekranlarında yayınlanacak.
Tarihimiz onlarla derinlerde unutulmayacak!
Tarihimiz onlarla derinlerde unutulmayacak!Dünyanın en zengin sualtı tarihi mirasına sahip ülkemizin derinlerde unutulan değerlerini hatırlatmak amacıyla kurulan Derinlere Saygı Dalışı Topluluğu, 2017 yılına yeni bir yönetim ve anlayışla başladı.
ARKAS ve TURMEPA işbirliği ile çocuklar denizi öğreniyor
ARKAS ve TURMEPA işbirliği ile çocuklar denizi öğreniyorARKAS ve TURMEPA, “Deniz & Çevre Eğitimleri” projesi ile çocuklara deniz sevgisi ve denizleri koruma bilinci kazandırmayı hedefliyor.
1 2 3 4 5 6 7 8 
Tüm Hakları Saklıdır © 2004-2017 Vira Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 555 994 95 75